Aşkın zihnimiz ve bedenimiz üzerinde doğal bir ağrı kesici olduğunu gösteren bazı işaretler bulunuyor.İşte bunu destekler niteliğinde bazı tavsiyeler...

Hepimiz aşk ve sevginin mutlu bize neler hissettirdiğini biliyoruz. Ancak aşk bizi sadece psikolojik olarak etkilemekle kalmayıp fizyolojik olarak da ele geçiriyor. Aşkın zihin ve bedenimiz üzerindeki etkilerden biri de doğal bir ağrı kesici ilaç olmasıdır.

AŞK iYİLEŞTİRİYOR

Aşık olduğumuzda beynimizde salgılanan oksitonin, adrenalin, dopamin gibi hormonlar beyinde uyuşturucu etkisi yaratıyor. Bunlardan oksitosin hormonunun baş ağrılarını önemli ölçüde giderdiğini çoğumuz biliyoruz.

SARILMAK

Yapılan araştırmalar 15-20 saniyelik sarılmanın vücutta oksitosin maddesinin salgıladığını ve bu maddenin özellikle baş ağrılarıyla savaşıp bize yol gösteriyor. Sevgi dolu bir sarılma insanın rahatlaması ve iyi hissetmesi için mükemmel bir yöntem.

SEVDİĞİNİZ KİŞİNİN FOTOĞRAFINA BAKMAK

Dayanıklılık eşiğini arttıran bir diğer söylem ise sevdiğiniz kişinin fotoğraflarına bakmak. Aşkın getirdiği olumlu duygular sayesinde beynimiz ağrılara katlanabilme yetisi geliştiriyor. Bu yöntem orta düzeydeki ağrıları %40, şiddetli ağrıları ise oranında azaltıyor.

MUTLU BİR HAYAT

Birlikteliğe bağlı baş ağrıları hekimlerin sürekli karşılaştıkları baş ağrıları arasında yerini alıyor. Birliktelik sempatik sinirlerin fonksiyonunu arttırıyor ve birleşme sırasında ağrıyı yok ediyor. Mutlu bir birliktelik bir tür rahatlama ve gevşeme yöntemi. Stresten dolayı sürekli baş ağrısı çeken kişiler için bu rahatlama baş ağrılarında azalma gösteriyor.