Antika tutkusu uzun yıllar geçse de eskimeyen, her zaman özel kalan bir hobidir. Evinizin özel bir köşesinde yada belki de anneannenizden kalan küçük sandığınızın içinde her zaman size göz kırpar ve eski zamanlara götürür. Aile yadigarı antikalarınıza gözünüz gibi baktığınızı ve onların nesiller boyu yaşamasını istediğinizi biliyoruz. Fakat antika mobilyalarınızın bakımını nasıl yapacağınızı, güve, toz ve kirin zararlı etkilerinden nasıl koruyacağınızı bilmiyorsanız artık yapmanız gereken işlemler çok kolay.

ANTİKA BAKIMI NASIL YAPILIR?

Tozları temizleyin: Toz, antika eşyaların bir numaralı düşmanıdır. Antika mobilyaların ömrünün uzun olması için en az haftada bir tozlarının alınması gerekir. Uzun zaman tozun eşyanın üzerinde kalması, asidik bir etki yaratır ve nemi üzerinde tutar. Bu da antikanızın cilasının bozulmasına yol açabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, mobilyanızın temizliğini deterjanlı ya da sabunlu bir bezle değil, doğal bir kıllı fırça yardımıyla yapmanız. 

CİLA İŞLEMİ UYGULAYIN

Kuvvetli ışığa karşı gardınızı alın, mobilyaları güneş ışınlarından korumak, onları nesiller boyu kullanmanın en garantili yoludur. Antika mobilyaların direkt güneş görmemesi gerekir, çünkü ışık mobilyanın cilasını bozar. Siz en iyisi güneşin batmasına yakın gölgeliğinizi açın, işinizi sağlama alın.

AHŞAP VE KAPLAMA

Bir kovada ya da geniş bir kâsede gerçekten çok sulandırılmış bir solüsyon hazırlayın. Sadece parmağınızı karışımda bir iki çalkalayarak hafifçe köpüklendirin.Yumuşak bir bezi karışıma daldırın, nemli olacak şekilde iyice suyunu sıkın ve dikkatli bir şekilde yüzeye sürün. İlk etapta kaplamaları kalkmış, dökülmüş yerlerden uzak durun.