Üst kirpiklerinize maskaranızı sürdükten sonra bir daha boyasına batırmadan aynı fırçayla alt kirpiğinize uygulayın. Böylelikle topaklanmayı da önlemiş olacaksınız. Alt kirpikleriniz için mutlaka suya dayanıklı ürünler tercih edin.

Maskaranı 3 aydan daha uzun bir süredir mi kullanıyorsun. Öyleyse onu çöpe atmanın zamanı geldi de geçiyor. Maskaranı ne kadar uzun süre kullanırsan, göz enfeksiyonu riskini o kadar arttırırsın. Eğer maskaranın dokusunda veya yapısında bir değişim farkettiysen, çöpe atmanın zamanı gelmiş demektir.

Maskara uygularken hemen hemen hepimiz zaman zaman kendimizden geçiyoruz. Oysa birkaç kat maskara uygulayarak kirpiklerine hacim ve uzunluk kazandırabilirsin.

Makyajla uyuyarak kendine ve cildine nasıl zarar verdiğini daha önce anlatmıştık. Aynı durum maskaran içinde geçerli. Yalnızca iritasyona neden olmazsın, aynı zamanda kirpiklerin daha kırılgan olur ve kolayca dökülebilir. 

Alt kirpikler göz pınarına yakın olduğu için yaşarması daha kolaydır.Alt kirpiklerin daha doğal durması için maskarayı sonuna kadar sürmeyin. Sadece diplerine sürün ve çekin. Sadece alt kirpik için satılan maskalardan deneyebilirsiniz. Bu sayede bu işlemi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.Alt kirpiğinizin altına tutacağınız bir kaşık yardımıyla bulaşmayı önleyebilirsiniz.