Eski Mısır’da ‘ölümsüzlük bitkisi’ olarak bilinen aloe vera, günümüzde de hızla trend olan bir bitki. Aloe vera bitkisinin kanıtlanmış faydaları nelerdir? görelim...

Araştırmalara göre, aloe vera bitkisinin bir şifa kaynağı olduğu kanıtlandı. Aloe vera sağlığı destekleyerek insanları doğal yöntemlerle sağlığına kavuşturuyor. Bilimsel çalışmalar sonucunda da aloe veranın faydalarının gerçek olduğu kanıtlandı. Bu doğal ölümsüzlük bitkisini dünyanın her yerinde görebilir ve temin edebilirsiniz.

AĞIZ SAĞLIĞINA FAYDALIDIR

Aloe veranın doğal antibakteriyel ve antimikrobiyal yönlerinden dolayı dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı hale getirebilirisiniz. Aloe vera, vitamin ve mineraller barındırdığı için doğal intihap sökücü etkisiyle ağrıyı mininmum seviyeye indirir.

Araştırmacılara göre, aloe veranın dişleri temizleme de diş macunu kadar fayda sağladığı açıklandı. Ağız sağlığınızı desteklemek için, diş etlerinize aloe vera jeli ile masaj yapabilirsiniz. Ayrıca, aloe vera suyunu düzenli olarak içmek, güçlü ve sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlar.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

Aloe vera, diyabet hastaları veya hastalık riski altındaki insanlarda kan şekeri düzeylerini kontrol altına almada yararlıdır. Bir araştırmada, günde 2 çorba kaşığı aloe vera suyunun alınmasının kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yapılan başka bir araştırmaya göre de, aloe vera kullanımı 4 hafta içinde açlık kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde indirirken 8 haftalık kullanım sonucunda lipid profili seviyelerini düşürebileceği kanıtlandı.
Not: Diyabetik ilaç kullanıyorsanız aloe vera takviyeleri almayın.

YÜKSEK KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Yapılan bir araştırmaya göre, aloe vera, kolesterolü %30 oranında düşürüyor. Aynı zamanda aloe vera ile kanınızın kalitesi gelişir. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırır ve kalp sağlığınızın gelişmesine katkı sağlayarak kalp krizi geçirme riskinizi büyük ölçüde ortadan kaldırır.

MİDE YANMASINI RAHATLATIR

Aloe vera, midedeki yanmayı azaltır ve sindirim sistemi iyileştirerek mide ekşimesini kontrol altına alır. Aynı zamanda midenizdeki asit salınımını kontrol etmeyi sağlar. Sadece mide ekşimesi değil aynı zamanda gastrit ülserle savaşır. Mide sağlığınızı korumak için aloe vera suyunu deneyebilirsiniz. Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce ¼ bardak aloe vera suyunu tüketebilirsiniz. Meyve suyunu hazırlamak isterseniz, 1 çorba kaşığı aloe vera jeli 1 fincan portakal suyu veya su ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

AKNEYE FAYDALARI

Antibakteriyel özelliklere sahip olan aloe vera, sivilceleri oluşturan bakterilerle savaşmayı sağlar. Aynı zamanda cildinizdeki iltihaplarını da minimum düzeye indirir. Aloe vera jelini her gün akneli bölgeye sürebilirsiniz.