Özellikle yüz şeklinizi tam olarak tanımadan gelişi güzel makyaj uygulamalarında yüzümüz itediğimizden daha büyük veya küçük görünebilir. Bu yanlış görünümlerin önüne geçmek için ise yüz şeklinizi çok iyi tanımanız gerekiyor.

OVAL YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLAN KADINLAR 

Eğer oval şeklinde bir yüzünüz varsa allık uygulamasını elmacık kemiklerinizin tam üstüne uygulamanız gerekmektedir.

YUVARLAK YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLAN KADINLAR 

Yuvarlak bir yüz şekliniz varsa elmacık kemikleriniz belirgin değil ve yüz detaylarınız yeterince açık değildir. Bu sebeple elmacık kemiklerinizin altına uygulayacağınız allık uygulaması hem kemik yapınızı belirginleştirecek hem de yuvarlak yüzünüzün hatlarının daha belirgin olmasını sağlayacaktır.

UZUN YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLAN KADINLAR 

Yüzünüz uzunsa  yüz tipinizi daha uzun göstermemek amacıyla allık uygulamasını elmacık kemiklerinize yatay bir pozisyonda dikey çizgiler kullanmayarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulama zaten uızun olan yüzünüzün daha keskin hatlara sahip olmasına yardımcı olacaktır.

KÖŞELİ YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLAN KADINLAR 

Allık uygulamasını köşeli biçime sahip yüzler daha dikkatli uygulamalıdırlar. Yüz hatlarını daha da belirginleştirmemek için sadece yanaklarına ufak bir dokunuş yapmanız yeterli olacaktır.

ÜÇGEN YÜZ ŞEKLİNE SAHİP OLAN KADINLAR 

Üçgen yüze sahipseniz allık uygulamasını aşağılara doğru değil daha çok yukarılara uygulayarak yaparsanız yüzünüz daha mükemmel görünecektir.