Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktaların başında hijyen gelir. Bundan dolayı kendi makyaj malzemelerinizle makyaj yapmanızı ve allık kullanımında kendi fırçalarınızı ve allığınızı kullanmanızda fayda var. Diğer yandan cildin sağlığı açısından makyaj mutlaka çıkarılmalı ve cilt bakımı konusunda hassas olunmalıdır.

Size vereceğimiz küçük ipuçlarına kulak verin ve doğru allık kullanarak makyajınızla çok daha çekici bir görünüme sahip olun.

1. Ten rengine ve saç rengine uyumlu olacak şekilde doğru allık seçilmesi hem cildin daha canlı görünmesini hem de makyajın doğru şekilde uygulanmasına yardımcı olur.

2. Gece ve gündüz makyajında ayrı tonlarda allık uygulanabilir. Gece makyajında daha ışıltılı allıklar tercih edilebilir, gündüz makyajında ise daha mat ve doğal tonlarda allıklar işinizi kolaylaştıracaktır.

3. Esmer tenli ve koyu renk saçlı kadınlara en çok yakışan allık tonları mürdüm ve kırmızıdır. Kahve ve bronz renk allıklar ise koyu renk saçlı kadınlarda harika bir görünüm kazanır.

4. Pembe renkte allık kullanmak beyaz tenli ve sarışın kadınlara daha uyumludur. Bundan dolayı pembenin çeşitli tonlarında allık seçmeleri uygundur.

5. Şeftali tonlarında allık seçimi buğday tenli olan ve kumral saç rengine sahip kadınlara en çok yakışan renklerdir. Açık kahverengi saçlı kadınlar şeftali tonlarını kullanarak oldukça çekici ve hoş bir makyaja sahip olabilir.

6. Portakal, bordo ve kırmızı renk allıklar, cildi olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu nedenle cilt ve saç tonunuzu dikkate almak kaydıyla şeftali, bej ve pembe tonları uygulamaya dikkat edin.

7. Koyu bir göz makyajı yapılacak ise allığı açık tonlarda uygulayın. Ten renginize uygun olan bir allığı hafif olarak yüzünüze uygulamanız çok daha hoş bir makyaj ve görünüm elde edeceksiniz.