Ağızda Dağılan Pastane Un Kurabiyesi Tarifi

Ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifi çay saatlerinde, misafirler geldiğinde ikram edilen olmazsa olmaz tariflerden biridir.

Ağızda Dağılan Pastane Un Kurabiyesi Tarifi

Komşular, akrabalar, arkadaşlar misafirliğe geldiğinde mutlaka çayın, kahvenin yanında ikram edilen ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifi mutlaka bilinmesi ve yapılması gereken tariflerden biridir. Bu kurabiyenin bir özelliği de asla çabuk bayatlamamasıdır. Uzun süre ilk tazeliğini korur. Ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifi herkes tarafından çok sevilmektedir.
Ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifi herkesin tarif defterinde olması gereken, az malzeme gerektiren ve yapımı kolay bir tariftir.

Ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifi malzemeleri
• 250 gr tereyağı ya da margarin. Mutlaka oda sıcaklığında olmalı. 1 paket de olur.
• Yarım su bardağı kadar sıvı ayçiçek yağı
• 4 yemek kaşığı kadar buğday nişastası
• 1 su bardağı kadar pudra şekeri
• Yetecek kadar un

Üzerine koymak için de yarım su bardağı kadar ayrı olarak pudra şekeri de gerekmektedir.
Ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifinin hazırlanışı;

1. İlk olarak tereyağı ya da margarini, sıvı yağı ve ilk 1 su bardağı olarak ayrılan pudra şekerinin 1 su bardağı olan kısmı eklenip yorulmaya başlanır. Diğer yarım bardak olan pudra şekeri kurabiye piştikten sonra üzerine dökmek için bekletilir.

2. Karışım 6-7 dakika yoğurulur ve üzerine nişasta ve un da ilave edilir. Tarifin bu kısmında hamur karışımı çok iyi yoğurulması gerekir çünkü hamur dağılacaktır.

3. Hamur tam olarak yoğurulduktan sonra şekil verilir. Cevizden biraz daha iri parçalar koparılır ve rulo şekli verilir. Oluşan şeklin hem sağ, hem sol, hem de üst tarafına çatalı yatay olarak hafifçe dokundurarak çatalın şekli çıkartılır. Sonrasında da bıçak hafif çapraz tutularak yan şekilde kesilir.

4. Ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifinde hazırlanan kurabiyeler zaten içide yağ olduğu için tespite dizilirken tesinin tekrar yağlanmasına gerek yoktur. Bu şekilde kurabiyeler tepsiye tek tek dizilir.

5. Fırın önceden ısıtılmış olmalı, bu defa 160 derecelik fırında 20 dakika kadar kurabiyeler kontrollü olarak pişirilir. Fırından çıkartılırken hafif yumuşakmış gibi ya da nemliymiş gibi görünmektedir fakat soğudukça ağızda dağılan yapısını kazanacaktır. Pişmesi en fazla 20 dakika olmalıdır. Hatta duruma göre 5 dakika daha erken çıkartılabilir.

6. Fırından çıkarılan kurabiyeler soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifinin ilk kısmında kenara ayırdığımız yarım barda pudra şekerine tüm kurabiyeler bulanır. Bu şekilde ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifi servise hazır olmaktadır.
Çay saatlerinin, kahve saatlerin vazgeçilmezi olan ağızda dağılan pastane un kurabiyesi tarifi herkes tarafından sevilen hem atıştırmalık hem lezzetli kolay bir tariftir. Yanında soğuk bir içecekle de servis edilebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR