Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Birçok kişinin rahatsızlık duyduğu ağız kokusu, ağızda bakteri oluşumu nedeniyle görüldüğü gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Bu kötü duruma neden olan faktörler ve çözüm yolları. İşte ağız kokusuna neden olan şeyler.

Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Birçok kişinin rahatsızlık duyduğu ağız kokusu (halitosis),hastalık olarak değerlendirilmez fakat önemli hastalıkların habercisi niteliğinde olduğundan dikkate alınmalıdır. Fizyolojik ve sağlığa bağlı nedenlere bağlı olarak görülen ağız kokusu, kişinin kendisine ve çevresine oldukça rahatsızlık verir.

AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ

Sindirim kanalında biriken gazların ve dilin üst tabakasında biriken bakterilerin neden olduğu ve özellikle sabahları hissedilen ağız kokusu fizyolojiktir ve tedavi gerektirmez. Bu durumda ağız kokusunun geçmesi için çinko içeren ağız gargaraları kullanılmalı ve dil sırtı fırçalanmalıdır.

SAĞLIĞA BAĞLI SEBEPLER

Sağlıksal nedenlere bağlı olarak görülen ağız kokusuna ise şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, sinüs ve akciğer enfeksiyonları, karaciğer ve metabolizma bozukluğu gibi hastalıklar neden olur. Ayrıca uzun süre bir şey yenilmediği diyet ve oruç gibi durumlarda daha fazla hissedilir.

AĞIZ KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Günlük su tüketimini arttırın. Ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunun oluşmasına ortam hazırlayan sigarayı bırakın. Ayrıca sakız çiğnemek, tarçın ve karanfil yemek ağız kokusunun geçmesinde etkilidir.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri