15 Eylül 2019
  • Istanbul 23.33°
  • Ankara 13.33°
  • Izmir 21.11°
İmsak 05:10
Güneş 06:37
Öğle 13:05
İkindi 16:35
Akşam 19:22
Yatsı 20:43
BIST103.072
Dolar5,6913
Euro6,3238
Altın272,3742

Adet Sancısından Kurtulmanın Yolları!

Birçok kadının şikayetçi olduğu ve çözüm yolu aradığı adet sancıları bitki çayları ile son buluyor.

Adet Sancısından Kurtulmanın Yolları!

Kadınların adet dönemlerinde çektikleri ağrılar, bazı kadınlara göre hafif miktarda derecelendirilmekte, bazılarına göre ise katlanılmaz derecede ağrı eşiğine gelecekleri noktalarda olduklarını söylemelerine neden olmaktadır.

Bu bilgiler bazı noktalarda her kadının ağrı eşiğinin farklı olabileceği gerçeğine de dayandırılabilirken, daha tıbbi olarak açıklandığında regl dönemlerinin öncesinde ve reglin yaşandığı dönemlerde vücudun salgıladığı östrojen hormonunun yarattığı dalgalanmaların bu tip ağrılara ve kramplara neden olduğu söylenebilir.

ADET SANCISINA ARANAN ÇÖZÜMLER

İşte bu ağrıların yaşandığı süreçlerde pek çok kadın adet sancısı için ilaç aramakta, bu adet sancısına iyi gelen ilaçlardan denemekte; bunun dışında adet sancısına iyi gelen şeyleri detaylı olarak da araştırmakta, bazı durumlarda ağrılanmaları dayanılamayacak noktaya geldiğinde kliniklere giderek adet sancısı için iğne vurulmaktadırlar.

Ancak bu tip kadınların yanında bir de bu süreçte vücutlarına kimyasal ürün sokmak istemeyip çareyi doğal yollardan arayan kadınlar da bulunmaktadır. Konu hakkındaki en alternatif çözüm yöntemi doğal yapıdaki bitki çaylarından faydalanmaktır. İşte bu tip adet dönemi sancılarının kolay yoldan geçirilebilmesi için adet sancısına iyi gelen bitkisel ürünler şu şekilde sıralanabilmektedir;

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayının kasılmaları azaltıcı özelliğinin bulunmasından dolayı regl döneminde sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Adet ağrıları için doğal yapıda bir “antispazmik” olan bu çay, ağrıların olduğu günlerde en fazla 3 bardak şekilde tüketilebilmektedir. Çayın her zaman için uyku getirici özelliğinin bulunduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

ZENCEFİL ÇAYI

Normal şartlarda da ağrı kesici olarak kullanılabilen bu çayın adet ağrıları için de kullanılması muhtemeldir. Adet olmadan önce bazen yaşanabilen mide bulantıları için de önerilmekte olan zencefil çayının o dönemler içerisinde gün içinde 3 bardağa kadar içilebilmesi normal karşılanmaktadır.

YABAN MERSİNİ ÇAYI

Bu çayın asıl etkisi kas spazmlarını önleyebilmesidir. Yani hem kasları rahatlatan hem de spazm geçirilmesini engelleyen bu çayın adet döneminde kullanılması da mümkündür.

NANE ÇAYI

Nane çayının normalde hem sakinleştirici etkisi, hem baş ağrısını yok edici etkisi hem de ishal engelleyici etkisi bulunmaktadır. Bu tip sorunlar zaten adet döneminde de çıkabildiği için ekstradan bir de adet sancısını önleme etkisi bulunan bu çayın günde en fazla 3 bardak içilmesi önerilmektedir. 

 

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri