Adet Kanaması Normalden Uzun Sürüyorsa Dikkat!

Sağlıklı bir kadının adet döngüsü 21-31 günlük aralıkta 4 ya da 5 gün sürer. Bundan daha fazla ya da az da sürebilir. Ortalama değerlerin çok altında ya da daha üstünde adet kanaması görülmesi kadınlarda bir hastalığın habercisi olabilir. Bunlar neler olabilir bir bakalım.

Adet Kanaması Normalden Uzun Sürüyorsa Dikkat!

Adet Kanaması Normalden Uzun Sürüyorsa Dikkat!

Adet düzensizliklerinin nedeni, aşırı kilo alınması, yetersiz beslenme, ani kilo kaybı, ayrılık, kayıp gibi stres ve üzüntü yaratan durumlardan kaynaklanabilir. Farklı bir rahatsızlık için, kullanılan antibiyotiklerin, diğer ilaçlar ya da uzun süre kullanılan doğum kontrol haplarının da adet düzensizliğine sebep olabilir. Ayrıca rahimde veya yumurtalıklarda oluşan polip, miyom, kist gibi anormal oluşumlar da adet düzensizliğine yol açabiliyor.

ADET KANAMALARI NEDEN NOMALDEN UZUN SÜRER?

Adet kanamalarının normalden daha uzun sürmesinin en sık karşılaşılan nedeni hormonal bozukluklardır. Kadında yumurtlamanın meydana gelmemesi, rahim iç tabakasının aşırı derecede kalınlaşması, troid bezi bozuklukları hormonların normal salgılanma değerlerine zarar vermekte ve bu durum da adet kanamalarının uzun sürmesine sebep olabilmektedir.

- Dış gebelik veya düşük gibi gebelik komplikasyonları da adet kanamalarının rutinden daha uzun süre devam etmesinine sebep olabiliyor. Bu durumda bir kereye özgü olarak adet kanaması uzun sürer, ancak sonrasında normal süreç devam eder.

- Rahimde oluşan ve miyom adı verilen iyi huylu tümörler, üreme döneminde olan kadınlardaki hormonların yüksekliğinden kaynaklanan polipler de adet kanamalarının uzun sürmesine sebep olabilmektedir

- Yumurtalıklarda şekil ve işlev anormalliğinin görüldüğü durumlarda yumurtlama gerçekleşmeyeceğinden, adet kanaması düzeni ve yoğunluğu artıp azalabilmektedir.

- Rahim içi, dışı veya ağzıyla alakalı yaşanan kanser sorunları ve rahim içi tabakasının kas hücrelerine gömülmesi de adet kanamasının uzun sürmesine ve kanama miktarının fazla olmasına neden olabiliyor.

 

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR