Açma ve Poğaça Hamuru Arasındaki Farklar

Özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilen açma ve poğaça gibi hamur işleri, Türk mutfağının olmazsa olmazlarından. Peki poğaça ve açma arasındaki farklar nedir?

Açma ve Poğaça Hamuru Arasındaki Farklar

Özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilen açma ve poğaça gibi hamur işleri, Türk mutfağının olmazsa olmazlarından. Peki poğaça ve açma arasındaki farklar nedir? İşte detaylar...

Poğaça ve açma hamurunun yapılışında bazı farklılıklar bulunur. Bu farklılıkları sizler için listeledik. İşte o farklar...

AÇMA VE POĞAÇA HAMURU ARASINDAKİ FARKLAR

- Açma hamurunu yaparken hamurun içerisine yumurta konmaz ancak poğaçanın üzerine kızarması için yumurta sürülür.

- Açma hamuruna karbonat konulma zorunluluğu bulunmaz ancak özellikle poğaçanın içerisine karbonat konulmalıdır. böylece üzerinin kabarması sağlanmış olur.

- Açma hamuru dinlenmeye bırakılır ancak poğaça için öyle bir durum söz konusu değildir.

- Açma hamurunun kıvamını alması için ekstradan maya ilave edilir gerekir ancak poğaça için maya gerekli bir unsur değildir.

- Açma hamuru tel tel olması için içerisinde katı yağ kullanılır. Poğaça için bir miktar sıvı yağ ve bir miktar margarin konulması daha uygun olur.

- Açma hamuru kıvamını almadığı zaman sertleşmektedir bu nedenle yumuşak kıvam alması için ekstra yağ eklenebilir. Ancak poğaçanın hamurunda ekstra yağa ihtiyaç duyulmayabilir. (Açma hamuruna ayrıca tereyağ konabilir)

- Açma hamurunda tüm malzemeler (patates, kaşar ve benzeri) bir yoğrulurken, poğaça hazırlanışında malzemeler hamurun arasına koyularak pişirilir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR