Tebrikler, hamileliğinizin 3’te 2’si geride kaldı ve son düzlüğe girdiniz. Artık bebeğiniz, doğum ve doğum sonrası hayatınızla ilgili önemli karar almak için iyi bir zaman olabilir. Peki hamileliğinizin 28. haftasında bebeğiniz ne durumda? Vücudunuz nasıl değişiyor? İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizde...

HAMİLELİĞİNİZN 28.HAFTASINDA BEBEĞİNİZ NE DURUMDA?

Bebeğinizin ağırlığı 28. haftada 1 kilogramı aşar. Boyu ise yaklaşık olarak 38 cm’ye ulaşır. Büyükçe bir patlıcan boyutuna ulaşan bebeğiniz, 28. haftada artık kirpikleri oluşmuş olan gözlerini kırpmaya başlar. 28. haftaya kadar kapalı olan gözleri artık açılır. Görme yeteneği her geçen daha da artar, hatta rahminiz ve göbeğiniz tarafından filtrelenmiş olsa da ışığı görebilir. 

Bebeğinizin kalbi artık son derece gelişmiş bir hal aldı. Hatta kalp atışları artık o kadar güçlendi ki, partneriniz kulağını sizin karnınıza dayadığında, fetüsün kalp atışlarını duyabilir. 28. haftadan itibaren doğum uzmanınızın bebeğin kalbini duymak için Dopler kullanmasına gerek kalmaz.

Kısaca 28. haftada bebeğiniz doğumdan önce vücudunun önemli organlarının ve sistemlerinin son rötuşlarını atmaya çalışır. Unutmadan, bebeğinizin gözlerinin artık renklendiğini de söyleyelim, ama bu renk doğumdan sonra 6 aydan 1 yıla kadar olan sürede değişebilir. (Özellikle bebeğiniz mavi gözlü doğduysa büyük ihtimalle göz rengi değişecektir.)

HAMİLELİĞİNİZ 28.HAFTASINDA VÜCUDUNUZ NASIL DEĞİŞİYOR?

Bu dönemde anne adaylarının alt bacaklarında, özellikle rahatlamaya çalışırken ya da uyurken karıncalanmaya benzeyen bir his ortaya çıkabilir. Bu nedenle sürekli bacaklarını hareket ettirmek isterler. Eğer bacaklarınızı hareket ettirince bu his biraz olsun geçiyorsa, Huzursuz Bacak Sendromu’ndan muzdarip olabilirsiniz. Huzursuz Bacak Sendromu’na neyin sebebiyet verdiği hala bilinmiyor olsa da, anne adaylarında çok sık ortaya çıkıyor. Bu duruma müdahale etmek adına bacaklarınızı rahatlatmayı deneyin, masaj yapın ve Huzursuz Bacak Sendromu’nu arttıran kafeinden uzak durun. Doğum uzmanınıza ek besin olarak demir desteği alıp alamayacağınızı da sorabilirsiniz, çünkü demir Huzursuz Bacak Sendromu’nuzu rahatlatır.

Ayrıca el ve ayak şişmesi de bir diğer önemli semptomdur. Vücudunuzda biriken fazla sıvı ellerinizin, ayaklarınızın, bacaklarınızın ve bileklerinizin şişmesine neden olur. Bu durumun önüne geçmek için bol su içmeniz ve bu ekstra sıvıyı sisteminizden idrarla atmanız gerekir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın