Çiftlerin hayatlarını birleştirmek için yaptıkları düğün töreni, bu törende giydikleri damatlık ve gelinlik, davetiye, nikah şekeri ve yüzükler en az 4 bin 700 TL'yi buluyor.

Hazır gelinliklerin fiyatı bin liradan başlayıp 5 bin liraya kadar çıkarken, geline özel dikilen gelinliklerin fiyatı 3 bin ila 12 bin lira arasında değişiyor.

Gelin adayları hazır olan ya da kendine özel diktirerek gelinlik kiralayabiliyor. Bunu da gelinlik fiyatından 500-600 lira az ödeyerek yapabiliyor. Gelin adaylarının kına gecesinde giydiği klasik bindallılar 200 lira ila 1000 lira arasında satışa sunulurken, Osmanlı motifleriyle işlenmiş kaftanlı bindallıların fiyatları 2 bin 500 lirayı bulabiliyor.

Kiralık bindallılara, kiralık gelinliklerin aksine daha uygun fiyatlarla ulaşılabiliyor. Damatlıklar, modeli, markası, kumaşın kalitesi, takım elbise ya da smokin olmasına göre fiyatlarda değişiklik gösteriyor. 300 liradan başlayan takım elbise fiyatları 5 bin lirayı buluyor. 2 bin liradan başlayan smokin fiyatları ise 12 bin liraya kadar çıkmakta.

100 davetiyenin fiyatı ise 75 lira ila 900 lira arasında değişiklik gösteriyor. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasından sonra online olarak da davetiye siparişi verilebiliyor.

Nikah şekerlerinin ise tanesi 1 ila 11 lira arasında satışa sunuluyor. Nikah şekerleri arasında da farklı seçenekler bulunuyor. İçinde kolonya bulunan süs 10 liradan satılırken, çiçeklerle süslenmiş vosvos 7-8 liradan alınabiliyor.

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Odası (İSTDO) Başkanı Ümit Yaşar Demir, Türkiye genelinde her yıl 600 bine yakın çiftin dünyaevine girdiğini belirterek, her 6 düğünden birinin İstanbul'da gerçekleştiğini belirtti.

Demir, yemekli düğünlerin ise çok daha yüksek rakamlara karşılık geldiğini belirterek, yemekli düğünlerde kişi başı ücretin 35 liradan başladığını anlattı.

Bu fiyatın 65 TL'ye kadar çıktığını ifade eden Demir, "700 kişilik bir düğün ortalama 50 TL'lik fiyattan 35 bin lira yapar. Fiyatlar mekana göre çok daha yükseklere çıkabilir. Lüks otellerde lüks konseptle evlilikler çok daha ciddi rakamlar harcanarak yapılır." diye konuştu.

Kaynak: Star