Jet Fadıl Olarak Bilinen Fadıl Akgündüz İflas Etti

Fadıl Akgündüz’e ait Jetpa Holding AŞ için mahkeme iflas kararı verdi. Karar sonrası 24 yıllık ve 62 milyon TL’lik sermayesi olan Jetpa’nın tasfiye sürecine başlandı.

30.07.2021-11:20 - (Son Güncelleme: 30.07.2021-11:20)Jet Fadıl Olarak Bilinen Fadıl Akgündüz İflas Etti

Jetpa Holding’ten alacaklı olan on binlerce kişi arasında yer alan Yaşar Yeşildağ, bu yılın başında şirkete karşı iflas talepli dava açtı.

Yeşildağ’ın avukatları iflas avansını yatırdı.

Mahkeme, ödemenin yapılması için şirkete yönelik depo kararı aldı ancak alınan karara rağmen, söz konusu tutar mahkemenin hesabına yatırılmadı.

MAHKEME İFLAS KARARI VERDİ

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi geçen 8 Temmuz’da yapılan 3’üncü duruşmada 24 yıl önce kurulan 62 milyon TL sermayeli şirketin iflasına karar verdi.

Mahkemenin iflas kararından sonrasında şirketin tasfiyesi için süreç başlatıldı.

Bakırköy 1. İcra İflas Müdürlüğü eli ile yürütülen tasfiye nedeni ile 27 Temmuz’da şirketin Bağcılar Güneşli’deki adresine gidildi.

İcra memurları, çilingir yardımı ile kapısını açtıkları Jetpa Holding binasında bulunan mallara incelemede bulunarak tek tek tutanak altına aldı.

Şirket merkezinde yer alan eşyalar tespit tutanağı şu ifadeler yer aldı.

''ALACAKLILAR PARALARINI ALABİLİR''

Jetpa Holding AŞ’de yüzde 10 hissesi bulunan Sacit Duran “Ben de, on binlerce alacaklı gibi yıllardır payımı almaya çalışıyorum. İflasına karar verilen şirketin içi boş. Didim’de bulunan otel dahil birçok değerli gayrimenkul, Fadıl Akgündüz’ün ablası adına olan Aytepe Turizm’e kaydedildi. Didim Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığım dava ile Aytepe Otelcilik ve Turizm AŞ adına geçirilen varlıkları tekrar Jetpa Holding’in içine aktarmaya çalışıyorum. Böyle olduğu taktirde, alacaklılar paralarını alabilir.” dedi.

İflasına karar verilen şirketin yüzde 40 hissesinin Fadıl Akgündüz’e, yüzde 10 hissesinin Sacit Duran’a, kalan yüzde 50 hissenin ise Almanya ve İsviçre’de bulunan şirketlere ait olduğu bildirildi.

DOLANDIRICILIK DAVASI DEVAM EDİYOR

Para veren binlerce kişi, dava üstüne dava açsa da umdukları gibi olmadı.

2003 yılında cezaevine giren Akgündüz 15 ay tutuklu kalmasının ardından tahliye oldu. Akgündüz 2010 yılında ise Bayrampaşa’da bulunan Caprice Gold isimli proje ile  tekrar ortaya çıktı.

7 yıldızlı tesis olarak tanıtımı yapılan projede devre mülk satışları yapıldı. 28 bini aşkın kişiden 1,4 milyar liraya yakın para toplandı. Bu proje de yarım kaldı.

Akgündüz, Caprice Gold’den sonra Maldivler’de de devre tatil satışı yaptı.

Bu proje için de 190 milyon dolar topladı. 2015 yılında, yeğeni Salih Obut ile beraber tutuklanan Akgündüz, Mart 2017’de tahliye oldu.

Akgündüz’ün ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiası ile yargılandığı dava devam ediyor. Akgündüz’ün 2 bin 443 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

SÜRÜCÜ KURSU İLE BAŞLADI

Fadıl Akgündüz’ün ismi bugüne kadar, yarım kalan bir dizi proje ile bilindi.

İlk olarak 1987 yılında Jet Sürücü Kursu ile işe başlayan Akgündüz’e ‘Jet Fadıl’ lakabı da bu şirketin isminden dolayı verildi.

Akgündüz, bir zamanlar Proton otomobillerinin Türkiye distribütörü oldu, Jet-Kent adı ile konut inşa etti, İstanbul, Ankara ve Antalya’da binlerce konut üretileceği söyledi.

Bu projelerin bir kısmı sona ererken önemli bir bölümü ise kazma işlemi dahi vurulmadı.

Akgündüz’ün yıldızı ise Avrupa’da yaşayan gurbetçilerden topladığı 350 milyon euro ile parladı.

Akgündüz bu parayı, Siirt’te kuracağı otomobil fabrikası için topladığını söyledi. “İmza” adı verilen otomobilin tanıtımı yapıldı ancak  o proje içine ne fabrika arazisi alındı ne bina yapıldı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal