Jeff Bezos Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Jeff Bezos ismi hemen her gün teknoloji ve ekonomi haberlerinde yer alıyor. Peki, dünyanın en büyük teknoloji şirketinin sahibi Jeff Bezos kimdir? Jeff Bezos’un hayatı nasıl? Jeff Bezos iş yaşamında neleri başardı? Jeff Bezos Amazon ismini nasıl buldu?

09.03.2021-13:48 - (Son Güncelleme: 09.03.2021-13:48)Jeff Bezos Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Dünyanın dev alışveriş şirketi Amazon’un sahibi olan ve dünyanın en zengin insanları listelerinde başı çeken Jeff Bezos, hayatı ve iş yaşamıyla her zaman merak edilen bir isim. Eğitim ve iş yaşamında bu derece başarılı olması ve vizyonerliğiyle gençlere ilham kaynağı olan Jeff Bezos’un hayatını sizler için derledik.

JEFF BEZOS KİMDİR? 

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde Amerika'nın New Mexico eyaletinde doğdu. Dev teknoloji şirketi Amazon’un CEO'su olan Bezos, dünya genelinde E-ticaretin sektörünün gelişip ilerlemesine olanak sağlayan başlıca isimler arasındadır. Jeff Bezos'un alışveriş sektörünün teknolojik dönüşümünde başı çekmesi, Time Dergisi tarafından 1999'da Yılın Kişisi seçilmesine yol açtı. Jeff Bezos, Amazon'dan ayrı olarak vizyoner havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin'in kurucusu ve sahibidir. Bezos, ayrıca 2013 yılında çok okunan The Washington Post gazetesini satın alarak medya dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır.

2018 yılı finansal verilerine göre Bezos, 112 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ismi olarak kayıtlara geçti ve o dönemde dünyanın en zengin kişisi Bill Gates’i ikinci sıraya attı.

JEFF BEZOS'UN HAYATI

Eğitim hayatında başarılarıyla ön plana çıkan Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulu'nu tamamladıktan sonra, üstün yetenekli çocuklar lisesine gitti ve bu okulu birincilikle bitirdi. Daha sonra Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesini de sınıf birinciliği ile bitirdi. O zamanlarda orta sınıf içerisinde yer alan Jeff Bezos yazları dedesinin Texas'daki çiftliğinde geçirdi. Burada sığır bakıcılığı ve traktör tamirciliği yaptı.

JEFF BEZOS İŞ YAŞAMI

Bozos, 1986 yılında, üniversiteden mezun olunca Priceton mezunu çalışanlar aramakta olan Fitel firmasının onbirinci elemanı olarak iş dünyasına giriş yaptı. 

İşe girişinden sadece 1 yıl sonra, Şubat 1987'de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. O zamanlarda 23 yaşında olan Jeff Bozos aynı anda, şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetiyordu. Ayrıca şirketin tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu.

Jeff Bezos, Nisan 1998'de sektör değiştirerek Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company'e başkan yardımcısı asistanı olarak başladı. 10 ay sonra, 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı olarak başarıdan başarıya koştu. 

Aralık 1990 yılına gelindiğinde Bezos, D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. 1993 yılında, burada çalışırken aynı şirkette çalışan Mackenzie Tuttle ile evlendi.

Jeff Bezos, Amazon benzeri bir yapıyı D.E Shaw şirketine önerdi. Onun tavsiyesine göre şirket kitap satışıyla e-ticaret sektörüne giriş yapacaktı. Ancak önerisi kabul edilmedi. Jeff Bezos, bunun üzerine şirketten istifa etti ve onu tüm dünyaya tanıtacak olan Amazon işine girişti. 

Jeff Bezos, Amazon ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurarak internet dünyasının en büyük markalarından birini yarattı. Bu sayede dünyanın en zengin iş adamları listesinde yer aldı. 

JEFF BEZOS ‘AMAZON’ İSMİNİ NASIL BULDU?

Jeff Bezos, kendi yaratacağı markanın ‘A’ harfiyle başlamasını istiyordu. Onun düşüncesine göre şirket isminin A ile başlaması alfabetik sıralamalarda şirketi üst sıralara çıkartacak ve bu şekilde fark yaratılacaktı. Bezos, sözlükten ‘A’ harfiyle başlayan kelimeleri araştırırken, dünyanın en büyük nehri olan Amazon’u gördü ve yeni şirketinin ismini Amazon olarak belirledi. Jeff Bezos, Amazon’un ismini belirlerken onun da tıpkı Amazon Nehri gibi büyük bir yapı olmasını umuyordu.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR