Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

İstismar ve Dayanışma

Mustafa Cerit
31 Mart 2020 Salı 11:01
İstismarcı için malzeme ve konu çok. Bazen metrolarda meydanlarda genç çocuklara farklı Atatürk posterleri satıran mafya olarak karşımıza çıkar. Bugünkü gibi eczane önlerinde 80-100 liraya Atatürk imzalı CoronaVirüs maskesi sattırır. Bazen de yazar, kitabevi, matbaa ve hastane gibi müessesleşir. Meselâ:

-Üstündeki kırgınlık sebebiyle, özel hastaneye giden vatandaşa, virüs istismarıyla muayene, tahlil, tetkik vs.derken 3 gün sonra çıkan fatura 16 bin liradır. İlgili kanuna ve (dünya sağlık teşkilatının pandemi -salgın kararına ) rağmen tedavî soyguna dönüşür.

-Almanya', Belçika ve Hollanda'da 1.200 avronuz yoksa korona tedavisi göremezsiniz. İtalya'da milyon paranız olsa, 65 yaş üstüyseniz, hastanede size yatak yoktur.

Ispanya'da zaten sağlık sistemi çökmüş, tırnağı kopmuş adam, hastaneye gidince virüs kapmakta.

Amerika'da her eyalette farklı fiyatlar var.1.500 dolar ile, 9 bin dolar arasında KoronaVirüs teşhis ve tedavisi yapılabiliyor..

Virüsle mücadelenin 20'nci gününde Türkiye'de Virüs mağdurlarından hiçbir ücret alınmazken, bunun sür-git devamı için ek bütçeler gerekir.

Bu bütçeyi sağlamanın birinci yolu, İMF'den dış kredi almak.Geçmis tecrübeyle biliyoruz ki, kredi verirken İMF herşeye karışır. İşçiye memura zam için izin alacak, ikramiye veremeyecek, ülke yönetimini ve yatımları İMF kontrolüne bırakacak, İMF'yi istikbal ve istiklâlinize ortak edeceksiniz.

İkinci yolu, öz kaynağı devreye koymak. "Biz bize yeteriz" deyip fedâkârlık yapmak.

Atıyla yekvücut olmuş süvari gibi ReisiCumhur, halkın verdiği güven ve cesaret yolunu seçmiş, Millî Dayanışma kampanyası başlatmıştır.

Toplumdan kazandıklarımızı paylaşma ve dayanışma zamanıdır.
Mehmet Hakan Kekeç

Yıldırım Bayezid’in Kemikleri Neden Yakıldı?

Ahmet Tezcan

Afedersiniz Ama Siz Aynalı Sazan Mısınız?

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

Genetiği Değiştirilmiş Doktorlar (GDD)!

Dr. Ömer Aydın

27 Mayıs'ta Türkçe Ezana Direnen Alperen

Halit Emre Aydın

Biz Çocuklar Gibi Şendik, Ama Şenlik Yetmezdi

Erdal Şimşek

İstifa Et Ey Ahmak Bülent Arınç!