İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Taksicilere Aşılamada Öncelik Tanınmasından Memnun

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu, taksici esnafına yeni tip koronavirüs aşısında öncelik verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

13.06.2021-19:24 - (Son Güncelleme: 13.06.2021-19:24)İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Taksicilere Aşılamada Öncelik Tanınmasından Memnun

Salgında İstanbul'da taksicilerin iş oranının zaman zaman yüzde 20'lere kadar düştüğünü ifade eden Aksu, "Bir ara yüzde 50 seviyesine çıktı. Şu anda da iş oranımız yüzde 50 seviyelerinde. Bayağı bir iş kaybına uğradık. Taksici esnafımızı pandemi süreci her sektörü olduğu gibi çok kötü etkiledi. Konuyla alakalı Cumhurbaşkanımızdan, devletimizden hibe desteği talebinde bulunduk. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız taksici esnafımıza hibe desteği verdi." dedi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası  Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul'da 17 bin 395 taksi olduğunu, taksi kullanımının 6 yılı geçmemesi koşunun olması sebebiyle altıncı yılını bitiren taksileri yenilemek zorunda kaldıklarını anlattı.

''ÖTV MUAFİYETİ HAKKINDA TALEBİMİZİ YENİLEMEK İSTİYORUZ''

3 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onay vermesi ile taksilere Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti verildiğini ve bu sürenin dolduğunu ifade eden Aksu, şunları söyledi:

"Şimdi araçlarımızı tekrar yenilememiz lazım. 6 yaşını dolduran araçlarımız var. Araç bedelleri çok arttı. Cumhurbaşkanımızla Maliye Bakanımızla görüştük. Konuyu anlattık, kendileri de söz verdiler. Eğer tekrar Cumhurbaşkanımız ÖTV muafiyetini taksilere sağlarsa, araçlarımızı tekrar değiştireceğiz. İstanbul halkına en iyi şekilde, kaliteli hizmet vermeye çalışacağız. En kısa zamanda Cumhurbaşkanımızdan ÖTV muafiyeti hakkında talebimizi yenilemek istiyoruz."

''AMBULANS HİZMETİ YAPIYORUZ''

Çok fazla taksicinin koronavirüs geçirdiğini ve bazı arkadaşlarını salgın yüzünden kaybettiğini belirten Aksu, sözlerine şunları ekledi:

"Bayağı arkadaşlarımız bu süreci çok sıkıntılı, ağır bir şekilde geçirdiler. Şimdi bildiğiniz üzere sağlık çalışanlarından sonra en fazla pandemi sıkıntısı çeken esnaf taksici esnafımız. Hasta pozitifse sorma şansımız yok. 'Pozitif misin? Negatif misin?' Alıyoruz hastaneye götürüyoruz. Hastaneden çıkan yolcuyu evine geri getiriyoruz. Ambulans hizmeti yapıyoruz. Türkiye genelinde sağlık çalışanlarından sonra en fazla pandemi ile karşı karşıya kalan meslek grubu biziz. Riskli meslek grubu olduğumuz için aşılamada öncelik istedik. Bizlere de aşıda öncelik hakkı tanındı. Bütün ulaşım camiasında çalışan arkadaşlarımızın acil bir şekilde aşı olmaları lazım. Taksi, dolmuşçu esnafımıza ve çalışan şoför arkadaşlarımıza aşı önceliği tanıyan Sağlık Bakanımıza ve ekibine İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olarak çok teşekkür ediyoruz."

''İSTANBUL'DA YETERLİ SAYIDA TAKSİ YOK''

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Teknik Üniversitesinin geçtiğimiz yıl İstanbul'daki taksi sayıları üzerine bir rapor hazırladığını ifade ederek,  hazırlanan raporda İstanbul'da bulunan taksilerin yeteri kadar olmadığını sonucuna varıldığını anlattı.

''İBB ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİNDE 5 BİN TAKSİ ARTIŞI PROJESİ 6 KEZ REDDEDİLDİ''

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) İstanbul’da 5 bin taksi plakası artışı ile ilgili bir projesi olduğunu hatırlatan Aksu, bu isteğin 6 kez İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezinde (UKOME) gündemine getirildiği ve her defasında oy çokluğu ile reddedildi bilgisini paylaştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR