İsrail Saldırıları Altında Bayram: Gazze'de Buruk Kurban Sevinci

Gazze'de İsrail'in 254 gün süren saldırılarının gölgesinde, halk bayramı enkazların arasında karşılıyor. Han Yunus kentinde kadınlar, Kurban Bayramı için evlerinin enkazı üzerinde geleneksel bayram kurabiyeleri olan "kake" hazırlıyor.

16.06.2024-17:16 - (Son Güncelleme: 16.06.2024-17:45) İsrail Saldırıları Altında Bayram: Gazze'de Buruk Kurban Sevinci

İsrail'in sınır kapılarını 7 Mayıs'tan beri tamamen kapamasıyla bu yılki bayram, kurbanlık hayvanların telef olması ve alım gücünün düşmesi nedeniyle buruk geçiyor. Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta yaşayan Rihan Şerrab ve ailesi, karadan işgal sonrası yıkılan evlerine geri dönmüşler. Her şeye rağmen bayram sevincini yaşamak için kolları sıvayan aile, enkazlar üzerine kilim serip kake yaparak bayramı kutluyor.

Rihan Şerrab, bu yıl kurban kesemediklerini belirterek, "Kurabiyeleri yaparak bayramın geldiğini hissettik. Et olmayınca kake ile bayram sevincimizi taçlandırmaya çalıştık." dedi. Şerrab, savaşta yakınlarını, evlerini ve işlerini kaybettiklerini, 9 aydır hayatlarının durduğunu dile getirdi ve barışın ve eski hayatlarına dönmelerinin hayalini kurduklarını ifade etti.

Gazze'ye kurbanlık girişi engellendi!

Gazze'deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada ise İsrail'in, sınır kapılarını kapatıp Gazze'ye kurbanlık girişini engellemesi uluslararası topluma çağrı yapılarak kınandı. Açıklamada, İsrail'in bu tavrının soykırım ve Müslümanların haklarına yönelik açık bir ihlal olduğu vurgulandı.

Bu yılki Kurban Bayramı, Gazze'de yaşayanlar için savaşın ve kısıtlamaların gölgesinde geçerken, umutları barış ve normal bir yaşama geri dönmek üzerine yoğunlaşıyor.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal