İran'da 2'si Çocuk 173 Kişi İdam Edildi

İran'da bu yıl ikisi 17 yaşında 173 kişi idam edildi. BM Bağımsız İnsan Hakları Uzmanı Rehman, ülkede idam cezasının uygulamasının geçen yıllara göre azaldığını ancak İran’ın ölüm cezasını çok kullanan ülkelerden olduğunu söyledi

24.10.2019-15:20 - (Son Güncelleme: 24.10.2019-15:16)

İran'daki insan hakları ihlallerini raporlayan Birleşmiş Milletler (BM) Bağımsız İnsan Hakları Uzmanı Cavid Rehman, BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesi'nde ülkedeki idam cezası hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

İran’da idamların geçmiş yıllara oranla daha az uygulandığını belirten Rehman, İran'ın halen dünyada idam cezasını en çok uygyulayan ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Ülkede, geçen yıl 18 yaş altındaki 7 mahkumun da aralarında olduğu 253 kişinin idam edildiğini ifade eden Rehman, bu yıl şimdiye dek 173 kişinin idam edildiğini açıkladı.

Rehman idam edilenlerden ikisinin 17 yaşında iki çocuk olduğunu söyledi. Rehman, ölüm cezasına çarptırılmış çocuk yaşta en az 90 mahkumun bulunduğuna ilişkin "güvenilir bilgilere" sahip olduğunu dile getirdi.  

UYUŞTURUCU CEZALARINA İNDİRİM

İran'da terör, cinayet, tecavüz, silahlı soygun ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlar idamla cezalandırılıyor.

Uluslararası kamuoyunda büyük tepki çeken idamlar için Tahran yönetimi Nisan 2017'de bir kanun çıkartarak uyuşturucu ile bağlantılı suçların cezalarının hafifletildiğini açıklamıştı.

Dönemin Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Laricani, yargıçlara uyuşturucu suçlarından idam edilmeyi bekleyen mahkumların dosyalarını yeniden gözden geçirme talimatı vermişti.

Son Dakika Dünya Haberleriiçin aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR