Irak Başbakanı Abdulmehdi'den Açık Mektup!

Irak Başbakanı Abdulmehdi, kendisine erken seçim çağrısı yapan Sadr'a açık mektup gönderdi.

29.10.2019-16:55 - (Son Güncelleme: 29.10.2019-16:48)

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, erken seçim çağrısı yapan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a ilettiği mektupta, "Erken seçim çağrısının amacı hükümetin değiştirilmesi ise bunun için siz (Sadr) ve Hadi el-Amiri'nin yeni hükümetin kurulması amacıyla anlaşması gerekiyor. Böylece Başbakan olarak istifamı sunup birkaç gün veya birkaç saatte hükümeti devredeceğim." cümlelerine yer verildi.

Abdulmehdi, kendisini önceki gün erken seçime davet eden Sadr'a açık mektup gönderdi. bahsi geçen mektup, Başbakanlık Basın Ofisi tarafından da kamuoyuna duyuruldu.

Irak Başbakanı Abdulmehdi mektubunda, Sadr'ın çağrısına "Erken seçime gitmek için önce Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in Başbakanın Meclisin feshedilmesi yönündeki talebini kabul etmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanının daha sonra 60 gün içerisinde gerçekleşmesi gereken erken seçim kararı alması lazım." yanıtını verdi.

Erken seçim için Anayasanın 64'üncü maddesini de anımsatan Abdulmehdi, 329 sandalyeli Meclisin üçte birinin (110 milletvekili) Meclisin feshedilmesi için Meclis Başkanlık Divanına talepte bulunması gerektiğini aktardı.

Abdulmehdi, bunun gerçekleşmesinden sonra hükümetin istifa edeceğini ve erken seçim yolunun açılabileceğini belirtti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR