İltihaplı Romatizma Nedir, İltihaplı Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Bir eklem hastalığı olan romatizma oldukça sık görülmekte. Peki iltihaplı romatizma nedir? İltihaplı romatizma nasıl tedavi edilir?

25.06.2021-15:26 - (Son Güncelleme: 12.07.2021-17:16)

En yaygın görülen eklem ağrılarından biri olan romatizma, bazı durumlarda iltihaplı romatizma olarak görülmekte. Peki iltihaplı romatizma nedir? İltihaplı romatizma nasıl tedavi edilir? Detayları sizin için araştırdık. 

İLTİHAPLI ROMATİZMA NEDİR?

Kronik bir hastalık olan romatizma, eklemlerde, kaslarda ve yumuşak dokularda iltihap yaşanması durumudur. Sıkça görülen ve iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere ikiye ayrılan hastalık, kendini eklemlerde göstermeye başladı. İltihaplı romatizma ayrıca birçok farklı hastalığı da tetiklemektedir. 

PEKİ İLTİHAPLI ROMATİZMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eklemlerde ağrı ve şişmeyle başlayan iltihaplı romatizma, ilerleyen dönemlerde şekil bozukluğuna da neden olabilmektedir. İltihaplı romatizma belirtileri aşıdaki gibidir; 

-Eklemlerde kızarıklık ve şişme, sıcaklık hissi, yanma

-Eklemlerde şiddetli ağrı

-Uykudan uyanınca meydana gelen ayak, bacak ve kollarda uyuşma. 

-İlerleyen dönemlerde şekil bozuklukları

-Yüksek ateş

-Halsizlik, bitkinlik

-Sebepsiz kilo kaybı, uzun süren karın ağrıları, kronik ishal

-Eklem bölgelerinde ve cilt altında romatoid nodülü olarak tanımlanan şişlikler ve yumrular

-Tek ya da çift taraflı kalça ağrıları, gözlerde kızarıklık ve ağrı

İLTİHAPLI ROMATİZMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

-Tedavinin amacı şiddetli ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan iltihabı ortadan kaldırmaktır. Hastalık teşhis edildikten sonra vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlanılması önemlidir. Peki bu durumda nasıl bir tedavi yöntemi izlenir.

-Öncelikle hastalığı durdurmak için nonsteroid antiinflamatuar ve antiromatizmal ilaçlar uygulanmaya başlanır. Bu ilaçlar ağrıyı dindirir ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçer.

-İlaç tedavisiyle beraber aynı zamanda fizik tedavi uygulaması da başlar. 

-Fizik tedavinin cevap vermediği durumlarda kortizon desteğine başlanır. Bu uygulama 3 kez yapılır ve bölgedeki ağrı hafifletir. 

-İltihaplı romatizma hastalığı eklemlerde ciddi hasarlara yol açacak şekilde ilerlemiş ise hastalığın tedavisinde cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi uygulama ile eklemlerin hareket kabiliyeti yeniden kazandırılır ve ağrılar ortadan kaldırılır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR