ID Nedir?

Dijital ortamdaki kimlik kartı olarak bilinen ID, günlük hayattaki birçok işin dijitale taşınmasıyla daha çok kullanılan bir terim haline geldi. Peki, ID nedir ve nerelerde kullanılır? İşte cevabı...

26.11.2021-12:52 - (Son Güncelleme: 26.11.2021-15:05)ID Nedir?

İnternet üzerinden herhangi bir siteye hesap girişi yaparken ya da internet bankacılığında işlem yaparken kullandığınız kişisel bilgileriniz sizin internet üzerindeki kimliğinizi oluşturuyor. ID adı verilen bu dijital kimlik nedir ve hangi alanlarda kullanılır? İşte detayları…

ID NEDİR?

ID, İngilizce kimlik anlamına gelen “identity” kelimesinin kısaltılmışıdır. İnternet üzerindeki birçok platformda gördüğünüz ID kelimesi herhangi bir siteye girişinizde kullandığınız kullanıcı adını ve diğer kişisel bilgileri ifade eder. 

ID’nin amacı sizi platformdaki diğer kullanıcılardan ayırmak ve tanımlamaktır. Dijital bir kimliğe ihtiyaç duyulmasının sebebi dijitalde kullanılan platformların somut bir merkeze bağlı değil uzaktan erişime sahip içerikler olmasıdır. Bu da oluşan kimlikle üyeliğiniz olan platformlara her yerden giriş yapabilmenize olanak sağlar. Bu durum o ülkenizin vatandaşı olduğunuzu kanıtlayan kimlik kartlarına benzetilebilir. Ülkenizin neresinde olursanız olun elinizdeki kimlikle vatandaş olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. ID de üye olduğunuz platformdaki profilin size ait olduğunun bilinmesini sağlar.

Kullanıcı adı, parmak izi, yüz tanıma gibi giriş bilgileri sizin dijital kimliğinizi yani ID’nizi oluşturur. Bilgisayar ya da telefon girişi, mail, sosyal medya hesapları, oyun siteleri, internet bankacılığı ve daha birçok alanda ID kullanılır ve kişisel verilerin karşılıklı olarak korunmasına karşın önlemler alınır.

ID verileri sadece kullanıcılara özel değildir. Bilgisayarınız, telefonunuz ya da diğer teknolojik aletleriniz de bir ID numarasına sahiptir. Dijital dünyada var olabilmek ve diğer cihazlardan ayrılmak, tanımlanmak amacıyla cihazlar da kimlik bulundururlar.


ID KULLANIMININ AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

ID kullanımının avantajları şu şekilde;

Dijital ortamda bir kimliğinizin bulunması aynı zamanda onu her yerde taşıdığınız anlamına da gelir. Bu da size üyesi olduğunuz platformlar üzerinde giriş kolaylığı sağlar. Nerede olursanız olun ID bilginize sahip olduğunuz için giriş yapabilir ve size gerekli olan verilere ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adı, şifre, parmak izi, yüz tanıma gibi güvenlik önlemlerini kullanabilirsiniz. Bu da kişisel verilerinizin her yerde ulaşılabilir olmasına rağmen korunabilmesi anlamına geliyor.

Diğer bir avantajı sizin üzerinizde olduğu iddia edilen olumsuz bir olayın size ait olmadığını ID girişlerinizden kanıtlayabilecek olmanız.

ID kullanımının dezavantajları ise şu şekilde;

Dijital ortamda güvenlik noktasında birçok açık bulunuyor ve kişisel verileriniz yüksek güvenlik önlemleri alınmadığı sürece her zaman tehlike altında bulunuyor.

Riskleri azaltmak ve önlem almak adına Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na dikkat edilmeli ve önemsenmelidir.

ID NEREDE KULLANILIR?

ID, dijital ortamda birçok alanda kullanılır. Bunların başında oyun platformları, mail, forum ve blog siteleri, sosyal medya hesapları, internet bankacılığı gibi öne çıkan noktalarda bulunuyor. Bununla birlikte bilgisayarınızın ya da internet sağlayıcınızın da bir kimlik numarası bulunur. Bu sizi tanımlamak adına önemlidir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal