İçişleri Bakanlığı Tarafından 'Market Tedbirleri' Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ili kapsayan ‘Market Tedbirleri’ genelgesi yayınlandı. Yazılan genelgeye göre, marketlerde temel ihtiyaç ürünleri harici satış yapılmayacak.

04.05.2021-11:15 - (Son Güncelleme: 04.05.2021-12:14)İçişleri Bakanlığı Tarafından 'Market Tedbirleri' Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı tarafından, 81 İl Valiliğine konusu ‘Market Tedbirleri’ olan genelge gönderildi. Gelen genelgeye göre, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları haricinde herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 

PAZAR GÜNLERİ KAPALI KALACAĞI BİLDİRİLMİŞTİ 

Buna bağlı olarak daha önce illere gönderilen genelgede, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti. Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı: 

MARKETLERDE SATILABİLECEK ÜRÜNLER 

‘7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. 

ALKOL, KIRTASİYE, OYUNCAK SATIŞI YASAK 

Geçtiğimiz günlerde getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek. 

‘DENETİMLER EKSİKSİZ YERİNE GETİRİLECEK' 

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.’

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR