Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

HÜSAM DİYE BİRİ

Abdurrahman Pala
29 Mart 2020 Pazar 12:17

Bugün size Hüsamettin Cindoruk’tan bahsedeceğim.

Kendisi “Adnan Menderes’in Yassıada’daki avukatı” olarak lanse edilir. Ben bilmiyorum.

Belki orada Adnan Menderes’i savunan avukatlardan birisinin çantacısı veya stajyeriydi. Nedense  Adnan Menderes’in 3 avukatını bilen yok. Ama Hüsamettin Cindoruk nam sahibi…

İlk yüz yüze tanışmamız 1978 senesinde Adalet Partisi İstanbul İl Başkanlığına atanmıştı. O zaman Tünel’den Taksim’e giderken Rus konsolosluğunun ilerisinde  tarihi binada Adalet Partisi İl Başkanlığı vardı.

 basın mensuplarıyla sohbet toplantısınde ilk defa tanıştım

Malum

Bizim Siyasi Partiler Kanunumuz İl ve İlçe Başkanlarını yerel delegelerin oylarıyla seçilmesini emreder.

Ama nedense aynı kanun Partinin Merkez Yönetim Kurulu’na seçilmiş il başkanını görevden alıp yerine istediğin kişiyi atama izni de verir. O yetki 1978’de Süleyman Demirel tarafından İstanbul İl Başkanlığına seçilmiş başkanı görevden alarak getirilmesini sağladı.

Ama

Hüsamettin Cindoruk’un geçmişinde 1963 senesinde Yeni Türkiye Partisi, Adalet Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Demokratik Parti, darbeden sonra Yıldırım Avcı’nın yerine Doğruyol Partisi’ne genel başkanı olmak portföyünde var.

1985 ara seçimlerinde Samsun Milletvekili olarak meclise de girdi. O günlerde topluma hoş gelen tek tavrı “Ben emanetçiyim. Yasakları kalkınca görevi sahibine iade edeceğim” diyerek Adalet ve Doğruyol Partisi’ne gönül verenlere sempatik geliyordu.

1991 seçimlerinde Doğruyol Partisinden Eskişehir Milletvekili seçildi, Meclis Başkanı oldu. Turgut Özal şehit edilince de Cumhurbaşkanlığına vekalet etti.

Refah- Yol Hükümetini düşürmek için ise Demokrat Türkiye Partisi’ni kurarak Mecliste grup kurdu ve Refahyol hükümetinin düşmesini organize etti.

Emperyalist güçler Türkiye’de ne istiyorsa o organizasyonun perde arkasında hep Hüsamettin Cindoruk bulunuyordu.

Turgut Özal’ın ölümünü üç ay önceden öğrenip Emin Çölaşan’a fısıldayan kişi de odur.

DYP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Kazım Hacıfazlıoğlu amca onun için “Çintonik” derdi.

Bunları hafızanızda tutun.

1989 senesinde 1991 Genel seçimleri için NewYork Times bir makale yayınladı. Burada ana fikir “Türkiye’de Doğruyol Partisi yükseliyor.”  mealindeydi. DYP İstanbul İl Başkanı Orhan Keçeli İl sekreteri de Tekin Enerem idi.

1991 Seçimlerinde Tansu Çiller İstanbul milletvekili olurken Orhan Keçeli seçilemedi. Tepesine Tansu hanım bindirilmişti. Zaten Beyefendi de onun kalmasını istiyordu. Seçimlerden sonra kurulan DYP-SHP koalisyonunda yeni bir dönem başlamıştı. 1993’e gelindiğinde Özal öldü, Demirel Cumhurbaşkanı oldu, Tansu Çiller de Başbakan…

Tansu Çiller’in ilk işi Orhan Keçeli’yi görevden almak oldu. Gelen yeni kanlarla birlikte oluşturulan yeni Yönetim Kurulu’na bu defa Başkan Tekin Enerem di artık…

Bir sene olan seçimlerde DYP listesinin ilk dört sırası Mehmet Ali Yılmaz, Coşkun Kırca,  Tekin Enerem Meral Akşenerdi. Meral Akşener İçişleri Bakanı, Tekin Enerem Komisyonlarda üye oldu.

1997 Refahyol Hükümetinin yıkılmasına gelince Tekin Enerem de Hüsamettin’in dolaylı baskılarıyla Tekin’i de partisine almaya çalışıyordu. Tekin Enerem öğretmendir Tekin hoca “Askerler beni çok sıkıştırıyor. Ne yapacam bilemiyorum” demişti.

Bilmiyordu ki bu tazyikin kaynağı Hüsamettin beydi.

Cuma günü Tekin Enerem ile röportaj yaptım nokta dergisinin kupüründe söylediklerini manşete çıkardık. Dergi Pazar günü çıkıyor, Pazartesi günü Tekin Enerem istifa etti. Salı günü de katılım rozetini taktı.

Tekin Enerem Doğruyol Partisinden istifa etmek için askerlerin baskı yaptığını zannediyordu ama organizatör arkada Hüsamettin Cindoruk  idi.

Tatiliniz güzel geçsin. Aman zorunluk olmadıkça evden çıkmayın.

Mehmet Hakan Kekeç

Yıldırım Bayezid’in Kemikleri Neden Yakıldı?

Ahmet Tezcan

Afedersiniz Ama Siz Aynalı Sazan Mısınız?

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

Genetiği Değiştirilmiş Doktorlar (GDD)!

Dr. Ömer Aydın

27 Mayıs'ta Türkçe Ezana Direnen Alperen

Halit Emre Aydın

Biz Çocuklar Gibi Şendik, Ama Şenlik Yetmezdi

Erdal Şimşek

İstifa Et Ey Ahmak Bülent Arınç!