Hidayet Türkoğlu: Harika Bir Jenerasyon Bizi Bekliyor

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, A Milli Kadın Takımı'nın ardından erkek milli takımın da Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkı etmesiyle büyük organizasyonlarda yer alma geleneğini sürdürmekten çok mutlu olduklarını söyledi.

25.02.2021-09:15 - (Son Güncelleme: 25.02.2021-09:15)Hidayet Türkoğlu: Harika Bir Jenerasyon Bizi Bekliyor

Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu yapmış olduğu açıklamalarda ;

ŞAMPİYONAYA GİTMEK ÇOK ÖNEMLİYDİ

Erkek Milli takımımızın bu performansı iyi oluşum içinde olduğumuzu ve olacağımızı gösterdi. Orhun Ene'yi ve tüm ekibini kutluyorum. Çok iyi mücadele ettiler. Genç, pırıl pırıl kardeşlerimiz var. Fırsatı iyi değerlendirdiler. İyi yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Bu genç arkadaşlarımızın, önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde kazanacağı tecrübelerle basketbol anlamında bizi daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum. Şampiyonalarda her an her şey olabiliyor, turnuva oynuyorsunuz. Son saniyeye kadar mücadele edecek genç arkadaşlara sahibiz. 2022'de inanıyorum ki en hazır şekilde mücadele edeceğiz. İlk düşüncemiz bu arkadaşların gelişimin devam ettirmesi. Oynadıkça ve süre aldıkça, sorumluluk aldıkça basketbol anlamında kendilerini geliştirmiş olacaklar. Doğal olarak da başta kendi kulüplerine sonra da milli takıma faydalı olacaklardır. Milli takım ekibimiz de kulüp antrenörleriyle bir araya gelip, çocuklarımızın gelişimi anlamında diyalogda bulundular. Bundan sonra da bu devam edecek. Gelecek vaat eden her oyuncuyu yavaş yavaş belirlemeye başladık. Böyle devam ederse geleceğimizin iyi yolda olduğunu söyleyebiliriz

MEHMET OKUR'A KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIKTIR

ABD'de bulunurken Mehmet Okur ile diyalog içindeydik. Aramızda olmak istedi, seve seve kendisini burada misafir ettik. Hepimiz basketbolu bıraktıktan sonra yönümüzü farklı yollara çevirdik. Ben yönetici tarafına geçtim, Mehmet Okur da antrenör olmak istiyor. Bizimle çalışmak istiyorsa Mehmet Okur'a kapımız her zaman açıktır. Önemli olan bu süreçte pozitif sinerji yaratabilmek. Maçlara gelen, milli takıma destek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Sahada çok değerli, pırıl pırıl kardeşlerimiz vardı. Hem antrenörlerin hem eski basketbolcuların desteği onları motive etmiştir. Mehmet Okur'a da bu süreçte bizimle bulunduğu için teşekkür etmek istiyoruz.

HEP BERABER OLDUĞUMUZ BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ

İsveç maçında Ergin Ataman, Hakan Demir ve diğer antrenörlerimiz de oradaydı. İbrahim Kutluay da geldi. Kendisi de çok önemli sporculardan biri. Mehmet Okur hem milli takımın antrenmanlarında yer aldı hem de maçlarda onlarla beraber oldu. Böyle pozitif süreçleri ekip olarak her zaman yaratmaya çalışıyoruz. Sonuçta bu arkadaşlarımızın basketbolun buralara gelmesinde büyük payı var. Biz de onların aramızda olmasından her zaman mutluluk duyduk. İnşallah böyle devam ederiz. Hep beraber olduğunuzda pozitif süreç yaratıyorsunuz. Herkesin birbirine desteği sahadaki arkadaşlara da olumlu yansıyor. Böyle bir süreç başlatmaktan ve her geçen gün bunu güçlendirmekten mutluluk duyuyoruz.

LARKİN'İ KADROYA KATTIĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ

Larkin'in son iki maçtaki mücadelesinden bizim gibi tüm arkadaşları da memnun olmuştur. Larkin Avrupa'nın en iyi oyuncusu. Savunmadaki mücadelesiyle de takıma büyük örnek oluyor. Onu ekibe dahil ettiğimiz için çok mutluyuz.

HARİKA BİR JENARASYON BİZİ BEKLİYOR

Zaman zaman kısa oyuncuda sıkıntı yaşıyoruz bazen uzunlarda bu oluyor. Şu an baktığımızda alttan çok kaliteli uzunların geldiğini söyleyebiliriz. Gelecekte oyun kurucu anlamında da çok kaliteli arkadaşlarımız aşağıdan milli takıma dahil olacaktır. Şu anki gidişat bizi mutlu ediyor. 1995-1997 ve 2000-2002 doğumluların milli takıma dahil olmasının ardından 2004'lülerin de katılacağını hesaplarsak güzel bir jenerasyon bizi bekliyor diyebiliriz.

OLİMPİYAT KONUSU BELİRSİZ

Bir belirsizlik var, biz de yakından takip ediyoruz. Sanırım mart ayının ortaları gibi hem olimpiyat komitesi hem FIBA'nın katılacağı bir toplantı olacak. Haziran sonunda maçların oynanıp oynanmayacağı ya da olimpiyatların yapılıp yapılmayacağına yönelik bir toplantı olacak. Eğer maçlar yapılırsa NBA'deki arkadaşlarımız dahil olacaktır. Onların katılımıyla iyi bir grup olacağımızı düşünüyoruz. Orhun hocamız kararı verecektir. Türk halkının, mücadelesiyle mutlu olacağı bir milli takım sahada olacaktır."

YAŞANAN OLAYDAN DOLAYI ÜZÜNTÜLÜYÜZ

Üzüntülüyüz. Federasyon olarak son iki maçtaki başarılarımızı konuşmak, bunun keyfini çıkarmak isterken bu yazılanlar bizi çok üzmüştür. Turgay Demirel'in zamanında yapılmış olayları TBF etiketlenerek paylaşılması bizi üzmüştür. Böyle bir kurumun bu tarz şeylerle anılması burayı yöneten insanlar olarak bizi üzmüştür. Hukukçu arkadaşlarımıza da talimatı vereceğim. Gerek Cumhuriyet Başsavcılığına gerek diğer ilgili kurumlara bu konunun aydınlanması için gerekli talepler yapıldı. Turgay Demirel zamanında yapılmış bir olayın şimdi gündeme gelmesi, ki güzel jenerasyon yakaladık, bu arkadaşlarla ilgili konuşmamız gerekirken, bu süreçle karşılaşmamız bizi üzmüştür. Tüm yetkilileri göreve çağırmak istiyorum. Gerekli araştırmalar yapılsın ve Turgay Demirel döneminde neler yaşanmışsa kamuoyuyla paylaşılmasını istiyorum ki tekrar basketbolu daha iyi yerlere getirmek için çalışmalara devam edelim.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR