Hiçbir Çaba Karşılıksız Kalmıyor

Uğur Şen Bayrak
09 Ocak 2018 Salı 12:54

Bir gün, kırlarda gezintiye çıkan bir adam, kenara oturduğu otlardan birinin dalında küçük bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı, ha açılacak gibiydi. Adam bunun bir kelebek kozası olduğunu tahmin ediyordu. Böyle bir fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü ve bir kelebeğin dünyaya gelişinin ilk dakikalarına şahit olmak istedi.


Dakikalar dakikaları kovaladı, saatler geçmeye başladı ama henüz kelebeğin küçük bedeni o delikten çıkmadı. Sanki , kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü. Sanki kelebek elinden gelen her şeyi yapmış da , artık yapabileceği bir şey kalmamış gibi geldi ona. Bu yüzden , kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi: cebindeki küçük çakıyı çıkarıp kozadaki deliği bir cerrah titizliğiyle büyütmeye başladı. Böylece bir-iki dakika içinde kelebek kolayca dışarı çıkıverdi.

Fakat bedeni kuru ve küçücük , kanatları buruş buruştu.
Adam kelebeği izlemeye devam etti; çünkü kanatlarının her an açılıp genişleyeceğini ve narin bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu ama bunlardan hiçbiri olmadı. Kelebek hayatının geri kalanını, kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de, asla uçamadı. Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey, kozanın kısıtlayan alanından ve buna karşılık kelebeğin daracık bir delikten dışarı çıkmak için gereken çabanın, Allah'ın kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek ve bu sayede kozanın kısıtlı alanından kurtulduğu anda onun uçmasını sağlamak için seçtiği bir yol olduğuydu.


Bu gerçeği öğrendiğinde, hayat boyu unutamayacağı bir şey de öğrenmişti: Bazen, hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey, çabalardır. Eğer Allah, hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlememize izin verseydi; o zaman bir anlamda sakat kalırdık. Olabileceğimiz kadar güçlenemezdik ve asla uçamazdık.


Hayallerimize Değer Katan Gösterdiğimiz Çabalardır
İstediğimizi elde etmek için gösterdiğimiz çaba, hayallerimize değer katar. Çünkü varımızı yoğumuzu ortaya koyup kaybetmeye hazırlıklı bile olsak; pes etmemek, istediğimizi almamıza yardım eder.


İnsanların “çaba varsa buna değecek bir ödül alırsın” dediğini sık sık duymuşuzdur. Bu bazen otomatik olarak söylediğimiz; insanları cesaretlendiren ve vazgeçmelerine engel olan bir sözdür. Çünkü bir amaç için çaba gösteriliyorsa, ter dökülüyorsa, yetenekler ortaya konuyorsa; bunun sonucunda elimizden gelenin en iyisini yapmanın verdiği his vardır. Zorluklarla karşılaşmamız, işi yarıda bırakmamız gerektiği ya da buna değmeyeceği anlamına gelmez.

Aksine tüm bu engellere karşı meydan okumalı, istediğimizi alana dek uğraşmalıyız.
Denemediğimiz sürece ne kadar ileri gidebileceğimizi, neler başarabileceğimizi veya aklımızdakini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizi asla bilemeyiz.
Sonuç ne olursa olsun her zaman alınacak bir ders vardır ve bu zafer olarak düşünülebilir. Çünkü ders alarak aslında pek çok insanın ulaşamadığı bir şeye ulaşmış oluyoruz: büyüyoruz.

Yaptığımız her hatadan aldığımız dersler, bizi büyütüyor. Yapılan her hatayla, karşılaştığımız her zorlukla daha da güçleniyoruz. Hayatta hiçbir çaba karşılıksız kalmıyor.


İster kazanalım ister kaybedelim, harcadığımız emek hayallerimize daha da değer katıyor. En son imkansız olduğunu sandığımız bir hedefe nasıl ulaştığımızı ve nasıl mutlu olduğumuzu bir hatırlayalım mı?

Facebook Yorumları

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.