Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Nedir?

Bir eklem hastalığı olan gut hastalığının ne olduğu ve belirtilerinin ne olduğunu derledik. İşte, gut hastalığının belirtileri…

21.10.2019-12:06 - (Son Güncelleme: 21.10.2019-12:04)

Erkeklerde daha fazla görülen ve bir eklem hastalığı olan gut hastalığının belirtileri genelde yaşlı kadınlarda da görülür.

GUT HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NEDİR?

Gut hastalığı, eklemlerde Monosodyum Ürat Monohidrat (MSU) birikimi ve kristalleşmesinin ardından meydana gelen inflamatuar bir artrittir. Yani eklemlerde MSU kristallerinin birikmesi sebebiyle meydana gelen ağrı, şişme, kızarıklık, ateş (eklemlerde ısı artışı) ile izleyen romatizmal bir hastalık tablosunun meydana gelmesidir. Gut erkeklerde ve yaşlı kadınlarda sık görülen bir eklem rahatsızlığıdır. Hastalık ile karşılaşma dünya genelinde artış göstermektedir. Hastalığın sebebi kanda ve beden sıvılarında ürat iyonlarının aşırı artmasıdır. Yani protein (pürin) metabolizmasının son malzemesi olan ürik asit düzeyinin çok artmasıyla meydana gelir. Bundan kaynaklı zengin hastalığı olarak da bilinmektedir. Normal koşullarda kanda ürik asit miktarının 6.8 mg/dl üstünde olması aşırı yükseklik olarak kabul edilmektedir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal