15 Temmuz darbe girişiminin baş planlayıcısı FETO'nun sanık olduğu ve aralarında Akın Öztürk ve Mehmet Partigöç'ün bulunduğu ‘Genelkurmay Karargâh Davası’ pazatesi günü Sincan'daki salonda başlayacak. ilk kez yargı karşısına çıkacak şahışlar için güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Sincan Cezaevi ve çevresinde kuş uçurtmayacak güvenlik güçleri bölgeyide uçuşa yasak alan uyugulamasını devam ettirecekler. Yaklaşık bir ay sürmesi planlanan yargıla sürecinde uçaksavarlar hazır bulundurulacak ve karada keskin nişancı sayısı artırılacak.

Duruşma salonu ve çevresi yerden çıplak gözle görülmeyen 'arı' diye tabir edilen mini kameralar ile izlenecek. Bu kameralar sanıkların koğuşlarından alınıp duruşma salonuna getirilmesine kadarki süre boyunca takip etip kayıt alacak. Alınan görüntüler cezaevi içerisindeki kamera kontrol merkezinden anlık olarak takip edilecek.

BASIN ÖNÜNDE ELLER KELEPÇELİ GEÇİLECEK

Darbenin bir numaralı sanıkları olarak görülen Akın Öztürk, Mehmet Partigöç, Ali Yazıcı, Bilal Akyüz gibi Yurtta Sulh Konseyi üyesi 38 darbeci elleri kelepçeli olarak basının önünden gçeirilerek duruşma salonuna alınacaklar.

Bundan önce duruşma salonunun güvenliğini sağlayan jandarma duruşmanın başlayacağı pazartesi günü güvenliği Özel Kuvvetlere yani bordo berelilere verecek. Darbeci sanıklar arasındaki çıkar kavgasının önüne geçilmesi içinde hepsi ayrı ayrı araçlar ile duruşma salonuna getirilecek.

Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülecek davada, 221 sanık yargılanıyor. 38 sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi darbeci için 2 bin 991'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep ediliyor.