FETÖ üyeleri çözülmeyi sürdürüyor. Jandarma Üsteğmen Esabil Y., Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde koruma müdürü olan eski Yüzbaşı Burak Akın gibi teslim oldu. Üstlerine "Ben FETÖ mensubuyum" diyerek itirafçı olan Burak Akın gibi Esabil Y. de komutanlarına “FETÖ üyesi” olduğunu itiraf etti.

KOMUTANLARINA SÖYLEDİ

Jandarma Genel Komutanlığı çatısı altında üsteğmen rütbesinde vazife yapan Esabil Y., TSK'nın Afrin'e dönük Zeytin Dalı Harekatında görev aldı. Bu esnada Y., komutanlarına FETÖ bağlantısını anlatmak istediğini söyleyerek teslim oldu. Ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltı kararı çıkarılarak sorguya alındı.

TALEBE MESULÜYDÜM

FETÖ ile ilişkisinin Marmara Üniversitesi'nde okuduğu esnada başladığını söyleyen Esabil Y., 3 ayrı örgüt evinden sorumlu talebe mesullüğü yaptığını itiraf etti. Örgüt içinde "Emrah" takma ismini kullandığını da söyleyen Y., örgütün telkinleri neticesinde askerlik mesleğine yöneldiğini söyledi.

3 YIL BOYUNCA SORULARI VERDİLER

Mesleğe başlamasının ardından astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavlarına girdiğini söyleyen Esabil Y., örgüt tarafından sınav sorularının kendisine verildiğini söyledi. 2011 ile 2013 arasındaki astsubaylıktan subaylığa geçiş sınavlarına girdiğini kaydeden Y., "2011 senesinde soruyu veren kişiyi anımsamıyorum. 2012 senesinin ocak ayında gerçekleştirilen sınavdan bir gün önce Ankara Elvankent'teki evime Şahin Ağzıtemiz geldi. A-4 kağıda basılı bilgisayar çıktısı şeklinde 80 soru ve yanıtı bana verdi. Bu soruları yaklaşık 1 saat inceledim. Sınavda çıkan 100 sorudan 80'i bana bir gün önce gösterilen soruların aynısıydı. Yazılı kısmından geçmiştim fakat mülakat aşamasında elendim” dedi.

ÜÇÜNCÜDE SUBAY OLDU

Y., Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda vazifeli olduğu 2013 senesinde kendisiyle Özkan Çetin adlı mahrem imamın ilgilendiğini bildirdi. Esabil Y., gene 2013 senesinde girdiği astsubaylıktan subaylığa geçiş sınav sorularının Özkan Çetin tarafından kendisine verildiğini söylerken, bu sınavın sonrasında gerçekleştirilen mülakatı geçerek subay olduğu bildirildi.

İMAMLARI TEŞHİS ETTİ

Esabil Y., ardından mahrem imamlar Şahin Ağzıtemiz ile Özkan Çetin'i fotoğraflarından teşhis etti. Her iki imam da yakalanarak tutuklandı. Özkan Çetin, savunmasında, sınav sorularını verdiği Esabil Y.'yi tanımadığını öne sürdü. Diğer mahrem imam Şahin Ağzıtemiz de FETÖ temasını inkar etti. Fakat Ağzıtemiz'in örgütün kripto haberleşme programı ByLock'u kullandığı da tespit edildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.