Yunanla 65 Yıl Sonra Bir ilk

Türk-Yunan ilişkileri arasında 65 sene sonrasında bir ilk meydana gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-8 Aralık tarihlerinde Atina'da önemli görüşmeler yapacak.

Yunanla 65 Yıl Sonra Bir ilk

Yunanistan, ziyareti öncesinde terör örgütleri PKK ve DHKP-C örgütlerine ilişkin operasyonları artırdı. Geçtiğimiz gün Yunanistan’da yakalanan 9 DHKP-C’linin içerisinde 2013 yılında AK Parti Genel Merkezine ve Adalet Bakanlığını hedef alan saldırının faili Hasan Biber’in de yer aldığı ifade edildi.

FETÖ HAMLESİ

Ziyaret, iki ülke arasında önemli kırılma noktası olan FETÖ’cü 8 subayında masaya yatırılmasını sağladı. Yunanistan’a TSK’ya yönelik bilgi vermeyi kabul ettikleri belirtilen bu subaylardan 6’sının Türkiye’ye geri verilebileceği, Yunan diplomatik kaynakları tarafınsan, Türk mevkidaşlarına belirtildi.

Toplantıda, Ankara’nın en ciddi tepkisi ise Ege karasularından faydalanarak Yunanistan üzerinden Avrupa ülkelerine kaçan FETÖ mensuplarına kucak açılması olacak. Darbe girişiminin ardından 10 bin 680 şüpheli, Ege karasularını kullanarak Avrupa’ya geçmişti. Temaslarda, FETÖ’cülerin ailece Yunan adalarına kaçışlarına seyirci kalınmasına ilişkin eleştiriler de ifade edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temaslarında masaya yatırılacak bir diğer önemli mevzu ise Yunanistan’daki Türk azınlığın siyasi ekonomik ve sosyokültürel durumuna yönelik beklentiler olacak. Ankara’nın, Atina’da 7 senedir yapılması planlanan ancak mali kriz nedeniyle ertelenen cami inşaatının yapımının üstlenilmesi için Yunan makamlara bir öneride bulunacağı ifade edildi.

Yorum Yaz