ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, görüşmenin ardından Amerikalı iş adamlarıyla buluştu.

İLİŞKİLER GELİŞTİRİLSİN

Yunanistan ile Amerika ilişkilerinin geliştirilmesini isteyen Başbakan Çipras, ülkesinin jeopolitik önemine dikkat çekti.

YATIRIM YAPIN ÇAĞRISI

Amerikalı iş adamlarından Yunanistan'a yatırım yapmalarını beklediklerini söyleyen Çipras, böylelikle iki ülke arasındaki ilişkilerin de güçleneceğini savundu.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYABİLİR

Çipras, Yunanistan’ın Amerikalıların yatırımlarına ihtiyacı olduğunu ifade ederek bunun, ülkenin kalkınması ve daimi bir kalkınmayla yeni bir dönemin başlaması yönünde sarf edilen çabalar açısından önemli olduğu mesajını verdi.

Öte yandan Almanya'nın 'Türkiye' üzerinden Avrupa Birliği provoke etme çabalarında Yunanistan Başbakanı Çipras'tan sert bir yanıt geldi. Çipras net ifadelerle yetkileri uyardı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “AB Türkiye’ye kapıyı kapatmamalı. Bu stratejık bir hata olur” dedi.

Selanik uluslararası fuarında basın toplantısı gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, AB ile ilişkiler hususunda Türkiye hükümetini destekleyerek, “Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin AB tarafından kesintiye uğratılması, stratejik ve taktiksel bir yanlıştır. Kapıyı kapatmak hatadır. Türkiye bölgenin güvenliği için önemli büyük bir ülke. Merkel bakalım bu görüşlerini Ekim de tekrar edecek mi. Belki seçim sonrası farklı olur. Bazen secim dönemlerinde tansiyon artar" dedi.

Öte yandan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye'nin önemli bir ortak olduğunu söyledi.

Mogherini, 12'nci Bled Stratejik Forumu'na katılmak için geldiği Slovenya'da gazetecilere açıklamalar yaptı.

Türkiye-AB arasındaki üyelik müzakerelerinin devam ettirilip ettirilmeyeceğine dair bir soruya Mogherini, "Türkiye ile konuşmaya devam edeceğiz." cevabını verdi.

"BAZI KONULARDA ANLAŞAMIYORUZ ANCAK..."


Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı'nın geçtiğimiz ay Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in katılımıyla Brüksel'de gerçekleştiğini anımsatan Federica Mogherini, Türkiye ve AB'nin anlaşamadığı bazı konular olduğunu fakat bunun görüşmeleri devam ettirmeye engel olmadığını belirtti.

Mogherini, "Öncelikle Türkiye bölgede önemli bir ortak ve hala AB'ye aday ülke. Bu sebeple Türkiye ile konuşmaya devam edeceğiz. İç tartışmalarımız ve özellikle Türkiye'deki muhataplarımızla görüşmelerimiz ikili ilişkilerin geleceğini belirleyecek." diye konuştu.