Yunanistan'ın Rodos Adası civarında, dün Türk bayraklı ’ACT’ adlı kuru yük gemisine Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından ateş açılmasından sonra Muğla’nın Bodrum ve Datça ilçeleri ile Aydın’ın Kuşadası içerisindeki alanda Türk Sahil Güvenlik botlarının devriye nöbeti sıklaştırıldı. bugün Türk bayraklı bir gemiye yanaşmak isteyen üç Yunan Sahil Güvenlik Botu, Türk Sahil Güvenliği'ni görünce geri çekilmek zorunda kaldı. Yunan botları, üç saat sonra geldikleri limana geri döndü.

TÜRK BOTLARI ÖNLEDİ

Kuzey Ege ile Akdeniz arasındaki, Bodrum’un Akyarlar ve Turgutreis açıklarındaki Türk ve uluslararası karasularda seyir halinde olan Türk bayraklı gemi ve tankerlere Yunanistan’ın Kilimli (Kalimnos), Psemiros ve İstanköy (Kos) adalarından gelerek yaklaşmak isteyen üç Yunan Sahil Güvenlik Botu yanaşmak istedi. Ancak Türk botları bu duruma engel oldu.

YUNAN BOTLARI GELDİKLERİ GİBİ GERİ GİTTİLER

Turgutreis açıklarındaki Çatal Ada ve Topan Ada alanında, devriye gezen 302 ve 703 numaralı Türk Sahil Güvenlik botları, Türk gemilerine eşlik etti. Bunun üzerine Yunan botları İstanköy ve Psemiros adası önlerine gitmek zorunda kaldı. Gemilerin geçişlerini kendi sularından takip eden Yunan botları, yaklaşık 3 saat sonra geldikleri limana geri döndü. Türk botlarının bölgedeki devriye nöbeti sürüyor.