Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in 11 Aralık Pazartesi günü Ankara’daki zirvesinde Suriye’de YPG’nin varlığı konusu da ele alındı. Cumhurbaşkanı konuğuna PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin Kürtler’i temsil etmediği, aksine kendisine muhalif olanları baskı ve tehditle göçe zorladığını belgeleri ile açıkladı.

Putin’e PYD/YPG’nin sürgüne zorladığı Kürt aşiretler ve kapattığı siyasi partiler hakkında bilgiler verildi. Soçi’de gerçekleştirilecek kongrede Kürtleri temsil edebilecek, 15 partiden meydana gelen Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) de içinde bulunduğu bir liste de sunuldu. Cumhurbaşkanı ile Putin arasındaki bu toplantıdan bir gün sonra İstanbul’da sürpriz bir toplantı gerçekleştirildi.

İçlerinde 50’si Arap, Türkmen, Kürt, Dürzi ve Ermeni aşiretleriyle kabile liderlerinin geldiği toplantıda YPG’ye karşı eylem kararı verildi. Buna göre bölge aşiretleri; Türkiye’nin desteği ve diplomatik olarak açtığı alan üzerinden Suriye’nin kuzeyinde YPG ve ona bağlı yapılara karşı halk hareketini terör örgütüne karşı savunma bağlamında ele aldı. YPG’nin ABD destekli gücüne karşılık, Arap ve YPG’ye muhalif Kürt aşiretlerinden meydana gelen birlikler oluşturulacak. Bununla birlikte Arap ve Kürt nüfus içinde PKK ve ABD’nin konumu ilişkisi ve Esad ile olan bağı deşifre edilecek.

İlk defa bir araya toplanan aşiret liderleri “Ulusal Ordu” kurulması kararı da verdi. Suriye’deki gelişmeler karşısında beraber hareket edilmesinin önemi belirtildi.