New York Times gazetesinde yer alan habere göre, firmanın, potansiyel açıdan kuralları ezip geçen içeriği otomatik olarak kaldıran ve işaretleyen yeni teknolojiyi devreye sokmasından sonra son haftalarda bir takım YouTube kanalları ile sayısız bireysel video kaldırıldı.

Habere göre , bir takım videoların, sahiplerinin YouTube'u uyarmasından sonra tekrardan siteye yüklendiği ifade edildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin teknoloji danışma grubunun yönetim kurulu üyesi ve insan hakları ihlallerine belge toplayan Benetech'in Başkan Yardımcısı Keith Hiatt, sadece Suriye konusunda en az 300 sivil toplum kuruluşunun çalışma yürüttüğünü belirterek bu kuruluşlarda görevli bazı şahısların insan hakları ihlallerini belgelemek için canlarını ortaya koyduğunu veya hayatlarını kaybettiğini açıkladı.

Hiatt, YouTube'un Suriye'deki zulmü gözler önüne seren bu videoları kaldırmasıyla platformlarının, insan hakları ihlalleri konusunda en zengin bilgi kaynağı yitireceğini belirtti.

Öte yandan YouTube mobil uygulamasında aynı videoyu sizinle birlikte kaç kişinin izlediğini görebileceksiniz.

En çok tıklanan video paylaşım sitesi sürekli güncellendiği için dikkatlerin odağı haline geldi. Eğer bir videoyu sizinle birlikte kaç kişinin izlediğini merak edenler, artık bu bilgiye platformun mobil uygulamasında erişebileceksiniz. Şu an sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test edilen bu özellik, sadece küçük bir sayaç olsa da YouTube'un sosyal deneyimine katkı sağlaması planlanılıyor.