YouTube'da potansiyel kuralları ihlal eden içerikleri otomatik olarak silen uygulamayı devreye soktuğundan beri son zamanlarda birçok kanal ve bireysel yüklenen videolar kaldırıldı.

Bundan en çok etkilenen terör örgütü PKK/YPG oldu. Site üzerinden aktif olarak video paylaşan örgütün propaganda çalışmaları baltalanmıştı.

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG YAYGARA KOPARDI

Ayrıca, YouTube'un dün ‘kuralları çiğneme' gerekçesiyle hesapları kapatılan terör örgütü YPG, ‘YouTube ilkelerini ihlal etmediklerini' savundu.

Sosyal üzerinden ardı ardına açıklamaların sonrasında YouTube terör örgütünün şiddet dolu içeriklerini geri yükledi.

ATATÜRK'E HAKARETE GÖZ YUMMUŞLARDI

YouTube, Atatürk'e hakaret içeren video görüntülerini kaldırmaya ise yıllarca direnmişti.

Öte yandan New York Times gazetesinde yer alan habere göre, firmanın, potansiyel açıdan kuralları ezip geçen içeriği otomatik olarak kaldıran ve işaretleyen yeni teknolojiyi devreye sokmasından sonra son haftalarda bir takım YouTube kanalları ile sayısız bireysel video kaldırıldı.

Habere göre , bir takım videoların, sahiplerinin YouTube'u uyarmasından sonra tekrardan siteye yüklendiği ifade edildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin teknoloji danışma grubunun yönetim kurulu üyesi ve insan hakları ihlallerine belge toplayan Benetech'in Başkan Yardımcısı Keith Hiatt, sadece Suriye konusunda en az 300 sivil toplum kuruluşunun çalışma yürüttüğünü belirterek bu kuruluşlarda görevli bazı şahısların insan hakları ihlallerini belgelemek için canlarını ortaya koyduğunu veya hayatlarını kaybettiğini açıkladı.