24 Haziran'da seçimin yapılması durumunda 23-24 Haziran 2018 olarak ilan edilmiş olan üniversite giriş sınavının tarihinin ne olacağı merak uyandırmıştı. YÖK’ten yapılan son dakika açıklamasında Yapılacak olan sınavın yeni tarihi 30 Haziran - 1 Temmuz'da yapılacak dendi.

Erken seçim tarihi sınava denk gelmişti. YÖK, yeni sınav tarihini açıkladı. Başkentte, erken seçim tarihi ile çakışan üniversite sınav tarihinin değiştirilebileceği açıklamaların ardından konuşuluyordu.

Yaklaşık 2.5 milyon kişinin gireceği üniversite sınavının tarihinin erken seçim nedeniyle değiştirilmesi bekleniyordu. ÖSYM acil olarak bu konuyla ilgili toplantı yaptı.

YÖK de Yüksek Öğretim Kurumları Sınavıyla erken seçim tarihinin çakışması sebebi ile ir açıklama yaptı. Açıklamada 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri sebebi ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacağı ifade edildi.

YÖK’ün yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde
24 Haziran 2018’de gerçekleştirileceği açıklanan Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçim tarihinin Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) yapılacağı tarihle aynı güne denk gelmesi üzerine, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) olarak YKS’nin 30 Haziran 2018 – 01 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda, YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi olacak, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek.

Önceki sınav tarihleri şu şekildeydi;

TYT: 23 Haziran 2018 Cumartesi

AYT: 24 Haziran 2018 Pazar

YDT: 24 Haziran 2018 Pazar

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.