Yoğun Bakımdaki Genç Hasta Sayısı Arttı

Türkiye'de koronavirüs vakalarının en fazla tespit edildiği Ankara'da % 100 doluluk oranına ulaşan Gazi Üniversitesi Hastanesi'nin yoğun bakım üniteleri görüntülendi. Yatakların hepsi dolu olan yoğun bakım servisinde, genç hasta sayısının çok olması göze çarptı.

Yoğun Bakımdaki Genç Hasta Sayısı Arttı

Yoğun Bakımdaki Genç Hasta Sayısı Arttı

Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde üç yataklı servis, üç yoğun bakım ünitesinde % 100 doluluk oranıyla koronavirüse karşı oldukça ciddi bir mücadele veriliyor.

Kendilerine bulaş tehlikesini hafifletebilmek için koruyucu tedbirleri çok sıkı uygulayan sağlık personelleri, yoğun bakımda bunaltan sıcağa rağmen tulumların içinde maske, gözlük ve siperliklerini takarak büyük bir özveriyle çalışmalarına devam ediyorlar.

İzole alan içinde olan yoğun bakım doktor ve hemşireleri, dışarıyla telsiz ile iletişim kuruyor.

Yatakların tamamı dolu olan yoğun bakım servisinde solunum cihazına bağlı halde uyutulan hastalar, hayat mücadelesi verirken, tedavi olan genç hasta sayısındaki yükseliş göze çarptı.

DOLULUK ORANI 0

Yoğun bakımda çalıştığı esnada uzun süre boyunca taktığı maske ve siperlik sebebiyle suratında izler oluşan Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Doktor Öğretim Üyesi Nazlıhan Boyacı Dündar, sağlık personellerinin özverili mücadelesini anlattı.

Dr. Dündar, normalleşme süreciyle beraber sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet edilmediği için vaka sayılarının bilhassa temmuz ve ağustos başı itibariyle artmaya başladığını dile getirdi.

Dündar, 'Toplu sünnetlerin olması, kurban bayramı ve etkinliklerde sosyal mesafeye uyulmaması gibi sebeplerle tüm Türkiye'de olduğu gibi Ankara'da da vaka sayıları çok ciddi artış gösterdi.

Haziran döneminde Kovid pozitif hastalara baktığımız yoğun bakım ünitelerimizi küçültme yoluna gitmiştik; ama şu an için 3 tane aktif yoğun bakımımız sadece Kovid hastası bakmakta ve artan sayılardan dolayı yüzde 100 doluluk oranıyla çalışmaktayız. Kovid hastalarına baktığımız servis sayımız haziran ayında teke düşmüştü, artan sayılarla beraber 3 servise çıktı' diye konuştu.

'YAŞ GRUBUMUZ 30'LARA KADAR İNDİ'

Dündar, son zamanlarda genç hasta sayısında da arttığına dikkat çekerek, 'İlk salgındaki yoğun bakım hastalarımız biraz daha yaşlı gruptu özellikle 60 yaşın üstündeydi. Ama bu yeni vaka artışları ile beraber bu yaş grubumuz 30’lara kadar indi. Şu an en genç hastamız 34 yaşında ve aktif olarak takip ediyoruz.

En yaşlı hastamız 93 yaşındaydı onu taburcu edebildik, sağlığına kavuşturabildik. Şu an yaşadığımız vaka artışlarında dikkati çeken şey; daha genç hastaları da, altta yatan hiçbir hastalığı olmayan hastaları da maalesef yoğun bakımlarımızda solunum yetmezliği ile yatırmamız' şeklinde konuştu.

'2 GENÇ HASTANE PERSONELİMİZ YOĞUN BAKIMDA'

Dündar, yoğun bakım servisinde iki hastane personelini de ağır solunum yetmezliği rahatsızlığı sebebiyle cihaza bağlı takip ettiklerini dile getirerek, 'Bu iki personelimizin de altta yatan hiçbir hastalığı yokken çok genç yaşlarında yakalandılar. Kovid sadece yaşlıları, başka hastalığı olanları etkilemiyor. En başta sağlık çalışanları olarak birebir bu hastalarla ilgilendiğimiz için risk altındayız.

Tüm toplum sosyal mesafeyi korumadığı için tüm toplum risk altında. Koronavirüs ortadan kalkmış değil, tam tersine yayılmaya devam ediyor. Sadece yaşlıları ya da ek hastalıkları olanları etkilemiyor, gençleri, çocukları ve bizleri de etkiliyor. O yüzden herkesin sosyal mesafeye ve hijyene uymasını rica ediyoruz. Bu, yayılması çok kolay bir virüs olduğu için bizim hastanemizde de pek çok personel enfekte oldu' şeklinde konuştu.

'ELDİVEN İLE HİJYEN SAĞLANMAZ'

Vaka sayılarının çoğalmasının kendilerini kaygılandırdığını dile getiren Dündar, bu sürecin tedbirlere riayet edilerek atlatılabileceğini belirtti.

Dündar, 'Virüs şu an çok yaygın. Lütfen sosyal mesafeye dikkat edelim. Maskemiz olmadan dışarıya çıkmayalım. Maske takmadan koruyucu plastik takılıyor. O virüsü engellemiyor. Çünkü virüs havada çok küçük partiküllerle geziyor. Plastik parçayı takmış olmanız açık alanlardan o virüsü almayacağınız anlamına gelmiyor. Ama maskeyi düzgün bir şekilde kullandığınız takdirde virüsü alma ihtimaliniz azalıyor.

Eldivenle gezen vatandaşlarımız var; ama eldivenle her yere değiyorsunuz. Eldiveninizle bir yerlere dokunmuş olmanız sizi virüsten korumuyor. O yüzden sık sık el yıkama ile hijyeni sağlayalım. Eldiven el hijyeni sağlamaz' diye konuştu.

'BÜYÜK EMEKLER VAR, BİRBİRİMİZE KENETLENMİŞ DURUMDAYIZ'

Yoğun bakım hemşiresi Nuray Delen de ailelerinden ve yakınlarından uzak kalarak yoğun bakımdaki güçlüklerle mücadele etmenin oldukça güç olduğunu dile getirdi.

Sağlığına kavuşan hastaları görünce çok mutlu olduklarını belirten Delen, 'Giderken de onları uğurlamak güler yüzlerini görmek paha biçilemez bir şey. Hastaların bütün bakımlarını bizler sağlıyoruz. Çok büyük emekler var. Biz birbirimize kenetlenmiş durumdayız. Bir telsizimiz var içerisi dışarısı olarak onunla da iletişim sağlıyoruz. Bu zorlu süreçte gerçekten sağlık çalışanlarının çok büyü emeği var' ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR