Kurban bayramının yaklaşması üzerine Kars'ın Digor ilçesinden canlı hayvan pazarında bulunan ve pazarın kralı olarak tanınan hemen hemen bir tonluk ‘Talisca’ adlı boğa 15 bin 500 liradan alıcısını buldu.

Pazara hayvan bakmaya gelen müşterilerin dikkati en fazla Talisca çekiyor. Bir tonluk boğa pazarın kralı olarak ün yaptı. 48 saatlik bir bekleyişin ardından, Kars'ta kasap dükkanı işleten Güven Alioğlu, sahibi Behçet Çiçek’le anlaşarak Talisca'nın sahibi oldu.

SAĞLIKLI KURBAN NASIL ANLAŞILIR

Sağlıklı kurban, iri ve diri bir vaziyette olur.Kurbanlık hayvan bakılırken kör, topal gibi hayvanlara bakılmamalıdır. Hayvanın tüylerinin parlak ve canlı olması gerekmektedir. Herhangi bir yerinde sakatlık ve ciddi yaraların bulunmadığına emin olun.
Sağlıklı ve besili kurban, yandan ve üsten bakıldığında geniş ve dikdörtgen, arkadan bakıldığında ise kare şeklinde olmalıdır. Hayvanın gözleri canlı olup hareketlerinde bir sınırlama olmamalı, aksine dada hareketli hayvanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı hayvanların derileri elastik, tüyler ise daha parlaktır. Etli hayvanlarda, butlar dışa doğru ve dolgun bir şekilde gözükmelidir ve karnı sarkık olmamalıdır.