YHT Seferleri 28 Mayıs'ta Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demir yollarında normale dönüş süreci çerçevesinde YHT seferlerinin 28 Mayıs'ta başlayacağını açıkladı.

YHT Seferleri 28 Mayıs'ta Başlıyor

YHT Seferleri 28 Mayıs'ta Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demir yollarında normale dönüş süreci çerçevesinde YHT seferlerinin 28 Mayıs'ta başlayacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hükümet olarak coronavirüsle mücadelede alınan önlemlerin sonuçlarını almaya başladıklarını kaydederek, demiryolları ulaşımında normale dönüşün başlatıldığını duyurdu.

YHT SEFERLERİ 28 MAYIS'TA BAŞLIYOR

Bakan Karaismailoğlu, Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatların da bu süreçte seferleri askıya almadıklarını hatırlatarak, yavaş yavaş sefer sayılarının yükseltileceğini dile getirdi.

Konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren Hatları’nda da sefer hazırlıklarını başlattıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Yüksek Hızlı Trenlerin biletlerinin satışına Ramazan Bayramının ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Covid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak."

28 Mayıs’ta YHT seferlerini soysal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacaklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, demiryollarında ilk olarak tren içinde sosyal mesafe kuralına uygun önlemler alınacağını kaydederek, yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafe kuralına uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacağını vurguladı.

GÜNDE TOPLAM 16 SEFER

Karaismailoğlu,"Normalleşme sürecinde yüksek hızlı trenler Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak" sözlerini kullandı.

20 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜNE BİLET SATIŞI YAPILMAYACAK

Bakan Karaismailoğlu, trenlerde sosyal mesafenin korunması için sık aralıklarla uyarıcı anons yapılacağını da dile getirdi.

Yüksek hızlı trenlerde her vagonun arka koltuklarının seyahat boyunca coronavirüse yakalandığından şüphelenen yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını da kaydeden Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı Seyahat İzin Belgesi zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak."

Tren setlerinin sefere çıkmadan önce ve sefer bitiminde dezenfekte edilmesinin süreceğini de kaydeden Bakan Karaismailoğlu, YHT’lerde görevli hosteslerin ilk yardım çantalarında maske ve eldiven bulundurulacağını da dile getirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR