Yerli Otomobil ‘Devrim’ Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Eskişehir'deki Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) işletmesinin bahçesinde sergilenen Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim'i, son 20 ayda 255 bin kişi ziyaret etti.

Yerli Otomobil ‘Devrim’ Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Türkiye’nin ilk yerli otomobil olma özelliğini taşıyan, 1961 yılında üretilen Devrim otomobili, Eskişehir’de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. işletmesinin bahçesinde sergileniyor.

Kente gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Devrim otomobili, 5 Eylül 2017'de başlayan kapsamlı bakımının ardından camekanlı bölmeye alınarak yeni yerine konuldu.

İşletmedeki müzede ayrıca otomobilin yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahları, imalat aşamalarının çekildiği fotoğraf makinesi, kumpas, pergel, cetvel, çizim masası, aracın kireç taşından maketi, yedek parçalar, Sivas'ta demir yollarında dökülmüş orijinal motor bloku ve çalışmaların görselleri de yer alıyor.

Kente gelen turistler Devrim otomobilinin sergilendiği alanları gezerek bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Rehberler ise turistlere Devrim otomobilinin yapılış öyküsünü anlatarak bilgilendiriyor.

20 AYDA 255 BİN ZİYARETÇİ

TÜLOMSAŞ yetkilileri, kapsamlı bakımın ardından yeni yerine konulan ilk yerli otomobil Devrim’i son 20 ayda 255 bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Ankara’dan tur ile Eskişehir’e gelen kafilede yer alan Gülten Candan, yerli otomobil Devrim’in hikayesini bildiğini, ancak yakından görmenin çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.

Candan, “Ben de çok beğendim Eskişehir’i ve burayı da çok sevdim. İlk defa geliyoruz Eskişehir’e. Tur ile geldik ve turla gezmeyi seviyorum. Daha doğrusu gezmeyi çok seviyorum ve böyle yerleri gördükçe daha çok hoşuma gidiyor.

Çok güzel yerler. Türkiye’miz çok güzel bir ülke. Gezilecek çok güzel yerleri var, fakat imkanlar yetmiyor tabi ki bazı yerlerde. Yetebildiği kadar gezmeye çalışıyoruz.

Devrim arabasının hikayesini biliyorduk, ama kendisini burada görmek gerçekten çok güzel bir duygu" dedi.

Ankaralı Aysen Doğru ise Devrim’i yakından gördüğü için çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Çok güzel. Küçüklüğümden beri babam galericilik işiyle uğraştı. Ford marka arabaları da biliyorum. Bu da çok hoşuma gitti, çok ilginç. Yaşım 50 olduğu için ilk arabaları hatırlıyorum. Dediğim gibi, çok güzel ama yakında görmek daha hoşuma gitti” diye konuştu.

Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra Eskişehir’de ilk okullarında yoğun ilgi gösterdiği Devrim otomobili Pazartesi günleri hariç her gün görülebiliyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR