FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başlatılan nöbetler, Yenikapı'daki tarihi mitingle taçlandırıldı. Türkiye siyasi tarihinde ilk defa iktidar ve muhalefet bir araya gelerek 'beraberlik' mesajları verdi.

Yenikapı'daki organizasyonda dikkat çeken isimlerden biri de Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Koordinatörü Orhan Karakurt oldu.

Meydanda toplanan 5 milyon kişiyi başarıyla idare eden Karakurt, coşkuyu kontrollü bir şekilde yönetti.

Mitingde konuşma yapan katılımcıları protokol adabıyla tanıtan Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Koordinatörü Karakurt, kürsüde kriz yaşanmasını da önledi.

Karakurt, ayrıca mitingin ilk saatlerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adını anons ettiği sırada 'yuh' çeken grubu da bastırdı.

'Adımı pek kimse bilmez ama beni herkes tanıyor'

1964 yılında Adapazarı'nda doğdu. Mikrofona ortaokul yıllarından beri aşina olan Karakurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı tüm programlarda anonsları yapıyor, meydandaki kalabalığı coşturuyor. Erdoğan'ı bekleyen kalabalığın heyecanını arttırmak için şiirler okuyor. Orhan Karakurt, evli ve üç çocuk babasıdır.

Orhan Karakurt, Erdoğan ile ilk olarak, 1994 yerel seçimleri sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı esnasında çalışmıştı. Karakurt, hikayesini şöyle anlattı: “Cumhurbaşkanımızın ekibinin en eskilerinden biriyim. Teşkilatın içinden geliyorum, 2006 yılından beri de sunumlarını üstleniyorum. Şu anda yurt içi ve yurt dışındaki tüm organizasyonlarında sunuculuk yapıyorum. Sesten sahne düzenine, protokolden program akışına her konuda koordinasyonu sağlıyorum. Adımı pek kimse bilmez ama beni herkes tanıyor."