Asgari ücrete yeni yılda enflasyona göre zam yapılacağını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, "Çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermedik" dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları sürerken, Başbakan Yıldırım'ın verdiği bu ipucu yeni asgari ücrete yönelik rakamı da ortaya koydu.

Kasım ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 12.98 olmuştu. Yüzde 12.98'lik artış, şu an 1.404 lira olan asgari ücreti 1.586 liraya çıkaracak. Diğer yandan, asgari ücret konusunda muhalefet partisinden de farklı bir öneri sunulmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin en az 2 bin lira olmasını istediklerini ifade etmişti.

100 LİRALIK KATKI DEVAM EDECEK

İlave istihdama yapılan 773 liralık prim ve vergi desteğinin süreceğinin açıklanmasından sonra 100 liralık katkının da devam ettirileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl vergi dilimi sebebiyle asgari ücrette yaşanan düşüşün ardından, devletin sağladığı 100 liralık desteğinin bu yıl da devam etmesini istediklerini dile getiren Türk-İş Başkanı Ergün Atalay "Bir de asgari ücret senenin son iki ayında aşağı düşüyor. Geçen sene 100 liralık bir katkı payı oldu. Örgütlü olan iş yerlerinden bu katkının devam etmesini talep ediyoruz. Geçen sene yapılan uygulama devam etsin" şeklinde konuştu. Atalay, kamuoyunda oluşan çeşitli endişelere ilişkin de şu açıklamayı yaptı: "Bir konu daha var. Bazı yerlerde buraya üye olursanız kadroya geçersiniz, buraya üye olursanız kadroya geçmezsiniz gibi söylemler var. Ben böyle bir şey olacağını düşünmüyorum."

Öte yandan Maliye Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı. Maliye Bakanlığı, vergiler dolayısıyla senenin son aylarında asgari ücretin 1404 lira altına inmesinin telafisi hakkında bir tebliğ yayınladı. Buna göre aradaki tutar çalışanların asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek. Geçen günlerde Meclis'te kabul edilen torba yasa ile asgari ücretin 1404 lira altına düşmesi problemine Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile çözüm getirilmişti. Maliye Bakanlığı da düşüşün asgari geçim indirimi yoluyla telafisine ilişkin olarak yapılan yasal düzenlemenin uygulama esaslarını çizdi.