Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2018 senesi bütçesi üzerinde yaptığı açıklamada, sağlık hizmetinin büyük bir fedakarlıkla yapılacağını ifade ederek, tüm doktor, ebe, hemşire, yardımcı sağlık personelini selamladığını ifade etti.

Türkiye'nin sağlık sektöründe geçmişle kıyas edilmeyecek kadar büyük yol izlediğini belirten Demircan, nitelikli yatak noktasında hedeflerin gerçekleştiğini, hastaneleri yenilemeyi sürdürdüklerini, yoğun bakım ünitelerinin de dünya standartlarına kavuştuğunu ifade etti.

Sağlık hizmeti için sunulan mekanlarla birlikte kadroların da geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Demircan, şunları ekledi: "Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını da geliştirmek durumundayız. Yıpranma payı, emeklilik gibi sözleri yerine getirmek bize nasip olacak. Sağlıkta şiddet kabul edilebilir değil, şifa dağıtan ellere el kaldırmak bir topluma, halka hakikaten o çalışmalara karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır, toplumumuza yakışmıyor. Bizim buna dair bir düzenleme yapmak zorunluluğumuz mevcut. Devlet olarak çalışanların haklarını, onurlarını korumak durumundayız. Bir düzenleme yapılmıştı, sağlık çalışanlarına görevi başında saldıranlar tutuklanarak yargılanıyordu ama bu ceza yasasına uymadığı için iptal edildi,. Yeni bir düzenleme yapmamız lazım."

Bakan Demircan, aile hekimi olarak 23 bin kadar doktorun çalıştığını bu rakamı 35-40 bin seviyesine çıkarmayı, aile hekimi başına 2 bin 500 civarında bir nüfusu hedeflediklerini söyledi. Pratisyen hekim açığının 5-6 sene içinde kapanacağını tahmin ettiklerini, uzman açığını kapatmak amacı ile de Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) katılma kontenjanını 6 binden 8 bine yükselttiklerini ifade etti.