Radar denetimlerinde yeni dönem

Mersin Emniyet Müdürlüğünce, radar denetimlerinin sürücüler tarafından daha rahat fark edilmesi için hazırlanan "Dikkat, radar aracı" yazılı arabalar ve daha büyük ebatlardaki yeni uyarı levhaları tanıtımın yapıldığı bilgisi geldi.

İl Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipler tarafından, radar uygulamalarının "tuzak" olarak algılanmasının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda radar kontrollerinde kullanılan araçların üzerine büyük ebatlarda "Dikkat, radar aracı" yazıları yapıştırdı.

Ayrıca, hız kontrollerinin yapılacağı alanlara konulan uyarı levhalarının ebatları da büyütüldüğü aktarıldı.

Yeni uygulama kapsamında 125 santimetre uzunluğa ve 60 santimetre genişlinde, üzerinde "Dikkat, radarla hız kontrolü yapılmaktadır" yazılı yeni levhalar kullanılmaya başlanacak.

Mersin Trafik Denetleme Şube Müdür Vekili Deniz Ünsal, Trafik Denetleme Şubesindeki tanıtım toplantısı sırasında, araçlarını yol, hava ve yaya durumuna göre ayarlamayan sürücülerin hız yapmaları sonucu kazaların meydana geldiğini ifade ederek, bu nedenle radar denetimleri gerçekleştirmek durumunda kaldıklarını açıklaması yaptı.

Radar kontrollerinde amaçlarının ceza yazmak olmadığını vurgulayan Ünsal, hedeflerinin hızdan kaynaklı kazaların en aza indirilmesi olduğunu anlattı.

Ünsal, devletin vatandaşlara tuzak kurmak gibi bir düşüncesinin olmayacağına vurgusunu yaparak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sosyal medyada ya da trafikte bazı sürücüler, 'tuzak radar' yapılıyormuş gibi bir algı yaratmış. Böyle bir uygulamamız kesinlikle yok ve olamaz. Bulvar ve caddelerdeki kontrollerde her zaman uyarı levhalarımız mevcuttur. Daha önceki uygulamalarda koyduğumuz uyarı levhalarının görülme ihtimalinin az olduğu düşüncesine dayanarak, levhaları dikkat çekici olması için büyütüp genişlettik. Bugünden sonra sürücüler, radar aracına gelmeden 3 kilometre geride, bu levhaları görecek. Levhaların daha da görünür olması amacı ile yanlarına duba bırakacağız.

Bizler bunu yaparak sürücülere radar uygulaması yaptığımızın bilgisini aktarmayı amaçlıyoruz. Seyir halindeki araçlarımızı da dikkati çekici bir şekilde modernize ettik. Amacımız ceza yazmak değil, kazaları azaltmak." İfadelerini kullandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.