Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayımlandı!

İçişleri Bakanlığı 81 Şehir Valiliğine yarın yapılacak olan koronavirüs kontrolleri ile alakalı genelge yolladı.

Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayımlandı!

Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayımlandı!

Genelgede, koronavirüs pandemisiyle mücadelede kapsamında bulunulan denetimler sosyal yaşam sürecinde temel ilkeler olan temizlik, maske ile mesafe kurallarının yanında bütün iş kolları ve yaşam bölgeleri için belirlenen önlemlere riayet edilmesi ve vali/kaymakamlar koordinasyonunda yapılan kontrol çalışmalarının, pandemiyle mücadelede başarı bakımından oldukça önem taşıdığının altı çizildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından bugüne dek sahada yapılan ve kamuoyunda görünürlüğü yüksek olan kontrol çalışmalarının toplumda hastalığa karşı bilinç sağlanması ve önlemlere uymayan şahıslara yaptırım uygulanmasının pandemiyle mücadeleye önemli katkı sağladığı belirtildi.

Genelgede yarın yapılacak kontrollerin kapsamıyla alakalı da bilgiler de aktarıldı: Buna göre genelgede şu ifadeler yer aldı;

'16 Ekim 2020 Cuma günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından 'SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN' mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirilecek.

Bu denetimler; vatandaşların yoğun olarak bulunduğu (başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar olmak üzere), konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, nikâh merasimi şeklinde yapılan düğün törenleri, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

Denetimlerin vatandaşların gün içerisinde toplu olarak bulundukları (ana caddeler, alışveriş yerleri, park ve bahçeler, otogarlar vb.) kalabalık yerlerde yoğunlaştırılacak.

Denetimlerde (gece kulübü, pavyon, bar, birahane gibi) genelgeler çerçevesinde faaliyetlerine izin verilmeyen işyerlerinin fiilen açık tutulup tutulmadıkları, 24.00'ten sonra müzik yayını yapılıp yapılmadığı ve şehirlerarası toplu ulaşımda HES Kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı hususlarına ağırlık verilecek.

Okulların kademeli olarak açılması sebebiyle okulların çevresindeki kafe, restoran, internet kafe vb. yerler ile okul servislerinin denetlenmesi konusunda özen gösterilecek.

Denetim faaliyetleri şu esaslar çerçevesinde yerine getirilecek:

Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetimlerde vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.

Denetimler sırasında vatandaşlarımıza yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

Denetimlerde Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ve daha önce denetimler ile ilgili gönderilen genelge eklerinde yer alan formlardan yararlanılacak.

Bu bağlamda Vali ve Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasında koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR