Sivas Valiliği'nden Vali Yardımcısı Yusuf Cankatar tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına yönelik 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren 2 Ocak 2017 tarihi itibariyle yurt genelinde kimlik kartları başvuruları alınmaya başlamıştır.

Son günlerde basın yayın organları ile sosyal medyada büyük yankı uyandıran 'Kimlik kartların dağıtılmasının sene sonu itibariyle son bulacağı kimlik kart bedellerinin fahiş yükseleceği' gibi aslı olmayan haberler ve söylemlerle nüfus müdürlüklerinde meydana gelen yoğunluklar izdihama sebep olmaktadır. Kimlik kart bedellerinin 2018 sene itibariyle 'Değerli Kağıtlar' değerleme oranıyla güncelleneceği ve bu oranın asılsız haberlerde iddia edildiği gibi faiş olmayacağı mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirdiğine yönelik herhangi bir son tarih ve yasal düzenlememizin olmadığını mevcut nüfus cüzdanlarının halen geçerli olduğu, vatandaşlarımızın bu konuda daha sağduyulu davranmaları ve asılsız haberlere inanmamaları gerekiyor" şeklinde açıklama yapıldı.

YENİ KİMLİK KARTI ŞİFRESİ NEDİR, NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Nüfus cüzdanınızla başvuru yaptığınız yeni kimlik kartı, size teslim edilirken zarfın içerisinde bir PIN koduyla beraber teslim edilecek. Sizden bu şifreyi unutmamanız ve şifrenin yazılı olduğu zarfı kaybetmemeniz istenecektir. PIN şifrenizin yer aldığı zarf başvuru aşamasında teslim edilecektir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

İlk olarak başvuru esnasında PIN şifresi istemeyi unutmayın, size verilen zarfın hiç açılmamış olmasına dikkat edin, zarfınızı kimseyle paylaşmayın. Nüfus Müdürlüklerinde bulunan tanımadığınız hiç kimseye şifreyle ilgili danışmayın ve danışacağınız kişi mutlaka resmi görevli olsun. Yeni kimlik şifrenizi kaybederseniz veya unutursanız değiştirmek için Nüfus Müdürlükleri'nde yer alan KİOSKLAR ile işlem sağlamanız gerekecektir. KİOKSLAR bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü'nde yer almaktadır.

YENİ KİMLİK KARTI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Yeni kimlik kartı randevusu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu online randevu sistemi olan Kimlik Kartı Randevu Sistemi'nden başvuru yapmanız gerekecektir. Aynı zamanda internet üzerinden randevu alamayan ya da direkt telefonla almak isteyen vatandaşlar için de Alo 199 yeni kimlik kartı çağrı merkezi üzerinden randevu alabilirsiniz.