Yeni kabinede Adalet Bakanı olan Abdülhamit Gül açıklamasında, "FETÖ ihanet çetesinin ülkemizin işgaline girişmiş olduğu darbeye karşı Türk yargısı ve milletimiz el birliğiyle püskürtmüştür. Türk yargısı hakkaniyet ve adalet çerçevesinde bu yargıları yapmaktadır." dedi.

İşte Bozdağ'ın açıklamalarından saıtr başları şöyle;

DARBEDE ESAS DURUŞA GEÇEN TÜRK YARGISI GİTTİ

"Burada FETÖ'nün hakimiyetine son veren kanunlar çıkarıldı. Gerçekten önemli değişiklikler yapıldı. Ceza Mahkemesi Kanunu'nda önemli değişiklikler yapıldı. Bu örgütle mücadelede önemli adımlar atıldı. Yargıtay ve Danıştay'da terör örgütünün etkinliğini ortadan kaldırmak maksadıyla önce üyelerin sayısı arttırıldı. Daha sonra örgütün belirleyeciliğini farkettik ve üyelerin görevlerinde atanma kuralını getirdik. FETÖ'ye irtibatlı ve iltisaklı olanları yeniden üye seçmeyerek önlemiş olduk. 15 Temmuz Türk demokrasisi bakımından bir milattır. Yargı bakımından da bir milattır. Bugüne kadar darbe sözünü duyar duymaz esas duruşa geçen Türk yargısı gitti yerine darbeyle hukuk kılıcı ile mücadele eden Türk yargısı geldi. Bugün nöbet değişikliği yapıyoruz. Bu bir bayrak değişimidir. Görevimi benden daha iyi yapacağına inandığım kardeşim, değerli hukukçu kardeşim Abdülhamit Bey'e devretmekten büyük bir onur duyduğumu ifade etmek istiyorum." diyerek sözü Yeni Adalket Bakanı Abdülhamit Gül' e bıraktı.

Bekir Bozdağ'dan sonra açıklamalar yapan Abdülhamit Gül ise konuşmasında şu hususlara değindi:

"Bugün bu görevi tevdi eden sayın Cumhurbaşkanıma, sayın Başbakanıma teşekkür ediyorum. Gerçekten sayın Adalet Bakanımız sayın Bekir Bozdağ Türkiye demokrasisi ve hukuk bakımından çok önemli görevlere imza atmıştır. Hakim, savcısından katibe kadar bütün yargı mensupları bu darbeye karşı dik durmuştur. Nasıl sokaklarda meydanlarda milletimiz bayrak, vatan, devlet için nasıl dik durduysa Türk yargısı da o gece kahramanlığını göstermiştir. Bundan dolayı Türk yargı camiasına teşekkür etmek boynumuzun borcudur." ifadelerini kullanarak görevi Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan devraldı.