TBMM'nin ilk kez belirlediği 7 üye ile Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği 4 üyenin dışında Adalet Bakanı Bozdağ'ın başkan ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek'in doğal üye olduğu yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) görevlerine başladı.

HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığındaki ilk Genel Kurul toplantısı, gazetecilerin toplantının fotoğraflarını çekmesinden sonra basına kapalı olrak gerçekleştirildi.

HSK Genel Kurulunda, iki grup şeklinde çalışacak kurulun üyelerinin gruplara dağılımı gerçekleştirilecek, kurulun başkanvekili ve grup başkanları seçilecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 16 Nisan'daki halk oylamasına dair kesin sonuçları belirleyen kararının 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra anayasa düzenlemesinde yer alan yüksek yargıyla alakalı değişiklikler yürürlüğe girmişti.

Anayasa düzenlemesi, 22 üye ve üç gruptan meydana gelen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısı değişmiş, değişiklikle HSYK'nın adı "Hakimler ve Savcılar Kurulu" olarak belirlenmişti. HSK'nın, genel kurul ve iki grup şeklinde 13 üyeyle çalışması kararlaştırılmıştı.

ÜYELER TBMM VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN SEÇİLDİ


Düzenlemeden önce devam eden işleyişte olduğu gibi Adalet Bakanı kurulun başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı da kurulun doğal üyesi sayılmıştı.

TBMM tarafından Yargıtay Genel Sekreteri Yaşar Şimşek, Yargıtay üyeleri Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Danıştay Üyesi Cafer Ergen, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey, Avukat Songül Yazar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci ile kurulun eski üyeleri Mehmet Yılmaz, Halil Koç HSK üyesi seçilmişti.