İzvestiya ajansından alınan bilgiye göre, Türkiye'nin Rusya ile füze savunma sisteminin sevkiyatına dair anlaşmaya vardığı belirtildi.

S400'LER TAMAM


S-400 füze savunma sistemini satın almak için 2.5 milyar dolar vereceği açıklanan haberde, Türkiye ile Rusya arasında uzun zamandır görüşmelerin devam ettiği füze sistemi anlaşmasının ayrıntıları ise açıklanmadı.

Üst düzey bir Türk yetkilinin, Türkiye'nin Rusya'nın en gelişmiş füze savunma sistemini elde etmek için ödeme yapmayı kabul ettiği açıklamıştı.

YERLİ FÜZELERDE GELİYOR

 

Ülkemiz, Çin ile uzun zamandır yürütmüş olduğu füze savunma sistemi görüşmeleri kapsamında sonuçsuz kalınmasının sonrasında, milli füze savunma sistemi güncelleştirilmesi kararının alındığı bilgisi geldi. Sistemin güncelleştirilmesi için aşamalarında teknoloji desteği alınacağı yabancı imalatçıların görüşmeler devam ettiği sırada, Fransız - İtalyan konsorsiyumu EUROSAM ile mesafe kat edilmiş oldu.

Habertürk Gazetesi’nden Murat Gürgen'in haberinde şöyle yazıyor, EUROSAM için, daha önce açılmış olan, Çin’in ön aldığı ihaleye de katılmış fakat ücret ve teknolojinin transfer hakkında anlaşma sağlanılamamıştı. Gündeme gelen yeni modeline nazaran, Türkiye füze savunma sisteminde yakın dönem için ihtiyacın karşılanması Rusya’dan hazır S 400 alımı yaparak karşılaması bekleniyordu. Fakat bu füzelerin NATO’ya entegre olamayacağı. 2020’nin ardından ihtiyacına yönelik olarak ise Türk malı füze sistemi geliştiriliyorken EUROSAM ile iş ortaklığına gidecek.

EUROSAM, halen kullanımı olan Aster 30 füzesi daha gelişmiş varyantlarının da imal edilmesine yönelik çalışmaları kapsamında sürdürülmekte.