Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Reza Zarrab davasına bakan New York Hakimi Richard Berman’ın FETÖ tarafın-dan İstanbul’da ağırlandığını açıkladığı fotoğraf ortaya çıktı.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Fotoğrafta Richard Berman’ın 8-9 Mayıs 2014 tarihinde FETÖ tarafından İstanbul’da düzenlenen ve FETÖ’nün tezlerinin savunularak Türkiye hukukunun eleştirildiği uluslar arası kongrede yar aldığı görülüyor.

ABD dönüşü uçakta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gazetecilere yapılan açıklamada Reza Zarrab davasına bakan New York Hakimi Richard Berman’ın, FETÖ tarafından İstanbul’da ağırlandığı belirtilmişti.

Savcı Bharara’nın da hâkim Richard Berman’ın da, Türkiye’de daha önce FETÖ tarafından ağırlanmış isimler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adalet Bakanlığı Zarrab’ı tutup orada FETÖ’nün yedirip içirdiği isimlere teslim ediyor. Biden ‘Ben bu kadarını bilmiyordum’ dedi. Hukukla değil, ilişkiler ağıyla başka işler çevirme peşindeler” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği bu birlikteliğin fotoğrafı ortaya çıktı.

FETÖ’NÜN İDDİALARI İÇİN

Adalet Bakanlığı Basın Müşaviri Bilal Çetin tarafından sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta ABD New York Hakimi Richard Berman’ın 8-9 Mayıs 2014 tarihinde FETÖ tarafından İstanbul’da Bosphorus Four Seasons Oteli’nde Global Compact Türkiye’nin aktif desteği ile düzenlenen ve FETÖ’nün tezlerinin savunularak Türkiye hukukunun eleştirildiği uluslar arası kongrede yer aldığı görülüyor.

Türkiye aleyhine konuşmuş

‘Adalet ve Hukuk Devleti’ konulu sempozyumda konuşan Bölge Hâkimi Richard Berman’ın, “Tek adam iktidarının tersi olan hukuk devleti Türkiye’de tehdit altında olduğu bir sır değildir. Bana göre kesinlikle tek adam iktidarı hukuk devleti ilkesi ile değiştirilmiştir. Hukuk devleti ilkesi, aktif bir şekilde soruşturmaları takip eden hâkimlerin ve savcıların kovulmasını, polislerin görev yerlerinin değiştirilmesini, soruşturmaların durdurulmasını, mahkeme kararlarına saygısızlığı, her türlü iletişimin engellenmesini ve yargının domine edilmesini önleyen bir ilkedir” ifadelerini kullandığı görülüyor.

BU HAKİM KARAR VERECEK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da “Bu davaya bakan hakim Richard Berman, 8-9 Mayıs 2014’te Türkiye’de uluslararası yapılan hukukla ilgili kongrede, FETÖ’nün tezlerini savunmak, Türkiye’de 17-25 Aralık sürecine karşı olanların arkasına uluslararası bir destek koymak maksadıyla yapılan toplantıya geliyor, Türkiye’nin hukukunu eleştiriyor. Yani normalde bir konuyu değil, FETÖ mensuplarının ağzıyla saldırıyor. Bu hakim, Yüksel-Karkın-Küçük bürosu ki şu anda onlar kaçtılar. FETÖ ile irtibatlı olduğu herkesçe bilinen bir yer, bunlar getiriyorlar, bunlar finanse ediyorlar. FETÖ’nün Türkiye’de ağırladığı bir hakim de bunun yargılamasını yapıyor” demişti.

Star